Co warto wiedzieć o wilgotności drewna?

Czy prowadzisz firmę, której działalność bezpośrednio związana jest z drewnem i jego obróbką? To znaczy Twoja firma np. trudni się produkcją i wytwarzaniem wyrobów oraz elementów z tego surowca? Zatem na pewno wiesz z własnego doświadczenia, jak ważnym elementem wpływającym zasadniczo na działalność Twojego przedsiębiorstwa jest jakość drewna, na którą ma wpływ wiele czynników.
drewnaWpływ na jakość drewna ma nie tylko pochodzenie lecz również stopień jego suchości. Drewno odpowiednio wysuszone, jest wartościowym surowcem, który nadaje się do wykorzystania w procesie technologicznym i przetwórczym. Jednak, należy pamiętać, że nie może być one zbyt suche oraz zbyt wilgotne, bowiem nie nada się taki surowiec w żaden sposób do praktycznego wykorzystania. Dlatego, aby osiągnąć odpowiedni poziom wilgotności drewna należy je poddać osobnemu procesowi suszenia przy wykorzystaniu odpowiednich technologii. Suszenie drewna to proces długotrwały, który trwać może od kilku do kilkunastu miesięcy w zależności od zastosowanej metody suszenia. Zależnie od miejsca przechowywania i składowania drewna proces jego suszenia może przebiegać na świeżym powietrzu, w półotwartych pomieszczeniach lub specjalnych i wydzielonych zamknięty pomieszczeniach.

Najtańszym sposobem, ale najmniej skutecznym jest suszenie drewna na otwartej przestrzeni, bowiem przy zmiennych warunkach klimatycznych ciężko jest uzyskać odpowiedni poziom wilgotności. Najbardziej szybkim i efektywnym, ale najdroższym sposobem uzyskania odpowiedniej wilgotności drewna jest korzystanie ze specjalnych suszarni. Każda zamknięta suszarnia do drewna to skomplikowane i zaawansowane pod względem technicznym urządzenie, składające się z mechanizmów mających na celu zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza, gwarantujących uzyskanie wilgotności drewna na odpowiednim poziomie.

Pomimo, że zamknięta suszarnia drewna jest dość drogą inwestycją to bardzo szybko się zwraca, ze względu na to, że surowiec z niej otrzymywany jest najwyższej klasy i to w stosunkowo bardzo krótkim czasie, niż jak to ma miejsce jak np. przy użyciu suszarni otwartych i półotwartych. Zatem, naprawdę warto się zastanowić nad sposobem wyboru idealnej metody otrzymywania odpowiedniej wilgotności drewna – czy warto czekać dłużej i nie zawsze mieć odpowiedniej jakości surowiec czy też lepiej zainwestować na początku w profesjonalną suszarnię by w krótszym czasie otrzymywać materiał wysokiej jakości.


Opublikowano

w