Wybór drewnianych podłóg

podłogaBudując dom lub remontując mieszkanie, jednym z ważnych elementów o którym nie myślimy zbyt dużo jest wybór podłogi. Drewno jest jednym z najbardziej popularnych materiałów podłogowych dzięki nie tylko walorom estetycznym ale także trwałości i wytrzymałości. Rodzajów drewna i desek jest jednak dużo i różnią się one nie tylko wyglądem ale także ceną, montażem i jakością. Jak więc wybrać najlepszy rodzaj podłogi z drewna do swojego domu?

Jakie są najpopularniejsze rodzaje podłóg drewnianych?

Klasyczny parkiet

Wykonuje się z różnych gatunków drzew. Parkiety układa się klepek z deszczułek litego drewna. Ich standardowa długość to ok. 20-50 cm, szerokość 3-19 cm, a grubość około 1,3-2,2 cm. Klepki można układać na różne sposoby według uznania. Parkiet jest wyjątkowo trwałym rodzajem podłogi przy właściwej pielęgnacji. Dzięki jego grubości można odnawiać podłogę jeśli jest taka potrzeba.

Mozaika

Drugim najchętniej wybieranym rodzajem drewnianej podłogi jest mozaika. Składa się z listewek o różnej wielkości, czyli lameli o grubości ok. 8-22 mm. Dzięki fabrycznemu przyklejeniu na siatkę, mozaika jest od razu gotowa do montażu za pomocą kleju. W tym rodzaju podłogi można połączyć parę gatunków drewna o różnych kolorach dla chcianego efektu wizualnego.

Panele

Jest to popularny wybór w Polsce. Panele to inaczej parkiet naturalny, który jest zbudowany z dwóch lub trzech sklejonych warstw. To gotowe elementy, które mają kształt deski, a powstają z kilku warstw drewna: na wierzchu cienka warstwa drewna wysokogatunkowego, na środku deszczułki z drzewa iglastego ułożone prostopadle, a na spodzie drewno gorszej jakości, tzw. Łuszczka. Panele drewniane są proste do zamontowania i są dostarczane do klienta w formie gotowej do montażu.

Deski podłogowe

Opcją są również deski podłogowe, najczęściej wykonane z drewna sosnowego lub świerkowego albo z drewien egzotycznych. Deski produkowane są głównie z drewna litego. Mogą mieć gładkie krawędzie lub krawędzie do łączenia na wpust i wypust.

Każdy z tych rodzajów ma swoje wady i zalety w kwestiach montażu, ceny, estetyki czy dostępności. Dlatego wybór najlepiej pasującej do waszych potrzeb drewnianej podłogi zostawiam wam samym.


Opublikowano

w

Tagi: