Czy na domku jednorodzinnym musi być drabina?

Wiele rodzin decyduje się na budowę domku jednorodzinnego – wolą ponieść takie koszty niż w przyszłości być zależnym od spółdzielni i płacić czynsz. Jednak planując takie przedsięwzięcie, trzeba pamiętać o wielu szczegółach. Jednym z nich jest drabina i swobodny dostęp do dachu – w celu jego odśnieżania czy napraw.

dachPojawia się jednak pytanie, czy drabina na domku jednorodzinnym jest konieczna? Jakie są standardy i wymogi w tej kwestii? Projektując dom, często o niej zapominamy i później nie chcemy jej montować, obawiając się, że zepsuje nam ogólny wygląd elewacji. Producent drabin Crynoline rozwiewa nasze wątpliwości – podkreśla, że należy zapewnić bezpieczny dostęp do wszystkich urządzeń technicznych zamontowanych na obiekcie budowlanym, a więc także do komina na domu jednorodzinnym. Nie musi to być drabina – wystarczy, że na dach będzie można w każdym momencie swobodnie wejść, by wyczyścić komin, sprawdzić jego stan techniczny czy odśnieżyć.

O tych wymogach powinien pamiętać każdy projektant i zazwyczaj są one uwzględniane, ale warto o nie dopytać już w początkowej fazie projektowania, by ustalić, czy decydujemy się na drabinę zewnętrzną, czy jednak na właz dachowy.

Często okazuje się, że drabina jest najlepszym i najprostszym wyjściem. Musi być to oczywiście profesjonalna drabina zewnętrzna, wyposażona w kosz ochronny, o ile wysokość jest większa niż 3,0 m (mówią o tym „Warunki techniczne dla budynków i ich usytuowania” paragraf 101). Taki kosz chroni przed upadkiem i pozwala bezpiecznie wchodzić na dach. Jeżeli drabina jest bez kosza, możemy do niej dokupić różnego typu akcesoria zabezpieczające – uchwyty, podesty spoczynkowe, poręcze czy stopki.

Innym wyjściem, stosowanym zwłaszcza w przypadku domków jednorodzinnych, jest wyłaz dachowy – umiejętnie zamontowany może być całkowicie niewidoczny lub imitować okno.

Jednak jeżeli zdecydujemy się na drabinę, nie musimy się obawiać o wygląd naszego domu. Producent drabin Crynoline zapewnia, że dzięki nowoczesnym technikom nasza drabina może stać się elementem architektury i na pewno nie będzie szpecić budynku. Można ją polakierować lub anodować – czyli poddać procesowi elektrolitycznemu, polegającemu na wytwarzaniu powłoki tlenku aluminium na aluminium. Do wyboru jest bogata paleta kolorów. Dodatkowo anodowanie zwiększa odporność aluminium na korozję.

Dach jest bardzo ważną częścią domu, podobnie jak komin – od tych dwóch elementów w dużym stopniu zależy nasze bezpieczeństwo. Bezwzględnie trzeba więc zadbać o to, by mieć do nich swobodny dostęp. Przy wstępnym projekcie nie zapomnijmy więc dopytać o ten niezwykle istotny szczegół.

Artykuł przygotowany przez firmę www.Crynoline.pl zajmującą się sprzedażą drabin zewnętrznych.


Opublikowano

w