Jaki domek narzędziowy wybrać?

domek narzędziowy

Domek z narzędziami to marzenie każdego majsterkowicza. Domek na narzędzia efektywnie zagospodaruje przestrzeń potrzebną do przechowywania wszystkich narzędzi, maszyn i innych potrzebnych akcesoriów.

Materiał

Domki narzędziowe najczęściej są wykonane z drewna, płyt OSB lub lekkiej blachy. Podczas wybierania materiału ważne jest kilka aspektów. Jednym z nich jest pogoda. Mieszkając na otwartej, wietrznej przestrzeni, odpowiednia będzie solidna, drewniana konstrukcja, wsparta na betonowej wylewce. Natomiast jeśli domek ma znajdować się blisko domu, lepiej zrezygnować z blaszanego dachu, który może hałasować. Metalowy domek narzędziowy jest lekki i łatwy do samodzielnego montażu. Należy jednak pamiętać, że cienkie ściany mogą nie udźwignąć haków na rower i ciężkich półek.

Aspekty prawne

Przepisy prawa budowlanego to kolejny aspekt, o którym należy pamiętać. Jeśli budynek gospodarczy nie będzie przekraczał 35 m2 powierzchni, nie będziesz potrzebować ani pozwolenia na budowę. Jednak jeśli w planach jest większa konstrukcja, konieczna będzie wizyta w urzędzie miasta lub w starostwie powiatowym.

Typ domku

Domek narzędziowy może pełnić więcej niż jedną funkcję. Decydując się na konkretny projekt warto pomyśleć o dodatkowych możliwościach. Jedną z nich jest domek narzędziowy z drewutnią. Wystarczy wydłużyć zadaszenie lub dodać dwie ściany, by zyskać przestrzeń na drewno do kominka. W zależności od rozmiaru domku, warto także zastanowić się nad wykonaniem okna, które ułatwi używanie domku do napraw, czy chociaż znajdywanie w nim odpowiednich narzędzi.

Jakie drewno wybrać?

Najpopularniejszymi gatunkami, wykorzystywanymi do tego typu konstrukcji są sosna lub świerk. Cechują się lekkością oraz stosunkowo niską ceną. Pozostałe kluczowe elementy konstrukcji, warto wybrać słupki z zaimpregnowanego drewna, dzięki czemu będą odporne na działanie warunków atmosferycznych oraz szkodników.

Jak ocieplić domek narzędziowy?

Ocieplanie domku narzędziowego nie jest konieczne, ale jeśli tego chcemy budynek można ocieplić przy pomocy wełny mineralnej. Najpierw należy rozłożyć folię, a następnie wełnę, którą potem można schować za płytami gipsowymi. W ten sposób uzyskasz estetyczne, a przede wszystkim efektywne ocieplenie.

Jak urządzić domek narzędziowy?

Możliwości jest wiele, ale zależą one również od wybranego materiału. Planując organizację wszystkich sprzętów, można znaleźć wiele inspiracji w internecie. Ważne jest jednak aby przestrzeń była zorganizowana, a wszystkie narzędzia i urządzenia łatwodostępne.


Opublikowano

w