Czy warto założyć firmę budowlaną?

Business Industry ManZbliża się początek roku i wielu Polaków ciągle szuka pomysłu na siebie na rynku pracy. Jednym z nich może być założenie własnej działalności gospodarczej. Dużym popytem cieszą się usługi remontowo-budowlane. Firma budowlana może się okazać bardzo dobrym pomysłem.

Firmy budowlane zajmują się robotami budowlanymi. Według definicji: „Roboty budowlane polegają na budowie, odbudowie, rozbudowie, nadbudowie, a także pracach związanych z przebudową, montażem, remontem lub rozbiórką obiektu budowlanego. Mogą być one prowadzone na własny rachunek lub na podstawie zawartej umowy.”

Do dużych plusów założenia firmy budowlanej należą:
– małe nakłady finansowe na rozpoczęcie działalności,
– możliwość płacenia małego ZUSu dla osób, które wcześniej nie prowadziły własnej działalności gospodarczej,
– nie musimy na początku wynajmować lokalu na biuro,
– do większości prac nie są potrzebne żadne specjalne kwalifikacje.
– duże firmy budowlane są bardzo cenione na rynku pracy.

Aby założyć własną firmę budowlaną należy najpierw wypełnić wniosek – CEIDG-1. Wniosek należy zanieść do urzędu miasta lub gminy osobiście, elektronicznie jeżeli posiadamy podpis kwalifikowany. Należy również udać się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, aby złożyć formularz ZUS ZUA.

Przed założeniem firmy budowlanej należy zbadać rynek, czy jest na nim miejsce jeszcze na jeden podmiot. Możemy to zlecić wykwalifikowanej instytucji badawczej. Aby pozyskać pierwsze zlecenia należy postawić na ogłoszenia: w internecie, na słupach ogłoszeniowych, w gazetach ogłoszeniowych. Ale taką prawdziwą reklamą będzie dobrze wykonana praca. Dużą rolę odgrywa polecenie przez z rodzinę i znajomych. Przy każdej pracy należy wykazywać profesjonalizm tak, by dobra opinia o naszej firmie została dalej przekazana.

Wraz z rozwojem naszej firmy będziemy musieli w nią inwestować. Jeżeli będziemy chcieli się rozwijać to trzeba będzie pomyśleć o zatrudnieniu wykwalifikowanych pracowników. Sprowadzenie ich z miejsc o większym bezrobociu i wynajęcie kwater pracowniczych też będą dobrym rozwiązaniem. Pomoże nam to szybciej znaleźć osoby do pracy.


Opublikowano

w