Czym różni się rynek pierwotny od wtórnego?

Stoisz przed wyborem zakupu swojego wymarzonego lokum, ale nie jesteś pewien, czy lepiej zdecydować się na rynek pierwotny, czy wtórny? To ważna decyzja, która będzie miała wpływ na Twoje przyszłe życie. Poznaj kluczowe różnice między ofertami nowymi i od poprzedniego właściciela, aby podjąć świadomą decyzję.

Własne M prosto od dewelopera

rynek pierwotnyNa rynku pierwotnym nabywasz mieszkanie bezpośrednio od inwestora — najczęściej dewelopera. Oznacza to, że jesteś pierwszym właścicielem nieruchomości, a lokum jest nowe i niezamieszkane. Zalet jest tu wiele:

  • Dowolność aranżacji: jako pierwszy właściciel masz pełną swobodę w kształtowaniu wnętrza. Mieszkanie z takiej oferty jest gotowe do zaaranżowania według własnych upodobań.
  • Brak konieczności remontu: lokum jest nowe, więc nie musisz martwić się o odnawianie wnętrza. Wszystkie instalacje działają poprawnie.
  • Rękojmia: jest formą odpowiedzialności dewelopera regulowana przez przepisy prawne
  • Nowoczesna infrastruktura: inwestycje są często lepiej zaplanowane pod kątem ścieżek komunikacyjnych, dostępności sklepów i lokali usługowych

Oferta nowych mieszkań przyciąga wieloma pozytywami, ale warto zdawać sobie sprawę z tego, że na rynku pierwotnym kupujesz lokum na pewnym etapie inwestycji. W ofercie deweloperów znajdują się bowiem nieruchomości, do których możesz wprowadzić się od razu, jak i takie, na których odbiór musisz poczekać.

Mieszkanie z historią

W przeciwieństwie do pierwotnego rynek wtórny obejmuje nieruchomości, które były wcześniej zamieszkiwane. Nabywasz je od poprzedniego właściciela. Jakie zalety ma taka oferta?

  • Unikalny charakter: takie mieszkania często mają swój niepowtarzalny klimat i historię.
  • Lokalizacja: nieruchomości mogą być położone w renomowanych dzielnicach i na dobrze znanych osiedlach.
  • Szybki dostęp do mieszkania: transakcja na rynku wtórnym zazwyczaj odbywa się szybciej niż na pierwotnym. W przypadku nieruchomości od dewelopera często musisz poczekać na zakończenie budowy – chyba, że kupujesz mieszkanie w standardzie pod klucz.

Rynek pierwotny i wtórny – co wybrać?

Kupno nowego lokum wiąże się z mniejszą liczbą formalności niż transakcja z poprzednim właścicielem, przy okazji której musisz zajmować się przepisaniem umów, liczników itp. Na rynku wtórnym oferty mogą być zaś bardziej elastyczne, w zależności od stanu i lokalizacji nieruchomości – chociaż cenę można negocjować także z deweloperem. Na rynku pierwotnym zwykle masz także pełną kontrolę nad wyglądem i wykończeniem mieszkania, podczas gdy na wtórnym często przejmujesz istniejące rozwiązania.

Wymarzone lokum w mieście

Wolisz przestrzeń do samodzielnego zaaranżowania czy mieszkanie z charakterem i możliwością szybkiego wprowadzenia się? To, czy wybierzesz rynek pierwotny, czy wtórny zależy od  indywidualnych potrzeb i preferencji. Ważne, aby dokładnie przeanalizować obie opcje i wybrać tę, która najlepiej pokrywa się z Twoimi oczekiwaniami co do wymarzonego miejsca do życia. Firma Lokum Deweloper proponuje ciekawą ofertę z nowymi mieszkaniami w Krakowie i Wrocławiu. Sprawdź dostępne opcje!


Opublikowano

w

Tagi: