Czym udekorować oczko wodne?

Lotus Flower Lotus FlowerOczko wodne jest ekskluzywnym i cieszącym oko elementem ogrodu. Montując własne oczko liczymy na ładny, estetyczny efekt, którego inni mogą tylko pozazdrościć, ale podobnie jak w innych tego typu przypadkach, sprawienie, żeby oczko wodne olśniewało swoją urodą i stanowiło prawdziwy klejnot, to nie łatwa sztuka.

Dobrze zaprojektowany zbiornik to nie tylko konkretne rośliny i naturalna aranżacja, ale także otoczenie, ozdoby i wspólne działanie wszystkich elementów. Czym najlepiej ozdobić oczko wodne?

Ozdoby do oczka wodnego możemy podzielić na kilka głównych grup.

Kaskady i fontanny

Przyjemny dźwięk wody stworzy uspokajające odczucie, a oczko dzięki poruszającej się wodzie będzie wydawało się bardziej ożywione. Dodatkowo wciąż poruszająca się tafla wody będzie zniechęcać komary, których młode preferują zbiorniki z wodą stojącą. Dzięki temu oczko wodne nie stanie się dla nich wylęgarnią. Fontanny i innego rodzaju wodotryski są dostępne w różnych formach, więc bez problemu można znaleźć coś, co przytrafi do gustu i będzie współgrać z wystrojem reszty ogrodu. Można znaleźć klasyczną fontannę jak i coś bardziej imitującego naturę.

Figurki

Inną grupą ozdób są figury i rzeźby. Również tutaj wybór dostępnych kształtów, rodzajów i tematyki wprost zwala z nóg. Każdy z pewnością bez kłopotu może znaleźć coś, co wspaniale dopełni wybrany styl. Wybór jest wielki, także jeśli chodzi o materiały, z których wykonane są ozdoby. Metal, kamień czy egzotyczne drewno to tylko kilka najpopularniejszych i najbardziej stylowych materiałów.

Fauna i flora

Jedną z najważniejszych części oczka wodnego jest jego roślinność. Lilia wodna i hiacynt wodny to jedne z najczęściej używanych w tym celu rośliny. Lilie do oczka wodnego, inaczej nenufary, zawdzięczają swoją popularność pięknym liściom i kwiatom unoszącym się na powierzchni wody. Ale poza ozdobami trzeba także pomyśleć o potencjalnych mieszkańcach oczka, jeśli owych chcemy. Tutaj najpopularniejsze z ryb są odpowiednie karasie, czyli tak zwane złote rybki oraz szybko rosnące w popularności karpie Koi.

Ozdabiając swoje oczko wodne, nie zależnie czy wybierzemy fontannę, lilie wodne, czy może ciekawą rzeźbę, najważniejsze jest żeby o nie dbać. Chcąc mieć ładną atrakcję w ogrodzie, na pewno nie osiągniemy tego brudnym, zarośniętym czy wyschniętym oczkiem. Dlatego nie zależnie od waszych preferencji ozdób dbajcie o swoje oczka wodne.


Opublikowano

w