Rośliny do oczek wodnych – rodzaje i kupowanie

Producent roślin do oczek wodnych

Oczko wodne to piękna dekoracja ogrodu, jednak sama woda stanowi tylko połowę sukcesu, bez roślinności wygląda sztucznie i nie estetycznie. Jakie gatunki roślin sprawdzą się do udekorowania oczka wodnego?

Flora oczka wodnego

Aranżując oczko wodne, warto wziąć pod uwagę różne rośliny – zarówno te rosnące w wodzie, pływające na jej powierzchni i otaczające zbiornik. Jest wiele gatunków roślin, które doskonale poradzą sobie bezpośrednio w zbiorniku lub w jego pobliżu.

Rośliny w wodzie

Do roślin zanurzonych w wodzie wykorzystywanych w oczkach wodnych należą np. okrężnica bagienna, rogatek sztywny, moczarka kanadyjska, jaskier wodny czy rdestnica kędzierzawa. Rośliny tego typu mają działanie oczyszczające. Ponadto stanowią schronienie dla ryb i innych stworzeń wodnych, natleniając przy tym wodę.

Rośliny na wodzie

Równie ważne są rośliny unoszące się na tafli wody. Nie wymagają sadzenia – wystarczy umieścić je w wodzie. Do popularnych gatunków roślin tego typu należą zwłaszcza neufrany, innaczej znane jako lilie wodne i grzybienie, ale także żabiściek pływający, rzęsa wodna, osoka aloesowata czy owadożerny pływacz zwyczajny. Ponadto powierzchnię wody naszego oczka mogą zasiedlić także tropikalne, lecz wrażliwe rośliny takie jak np. hiacynt wodny, topian, azola karolińska oraz limbonium gąbczaste.

Rośliny na brzegu

Gdy samo oczko zostało już obsadzone, należy pomyśleć także o aranżacji jego przybrzeżnego otoczenia – to właśnie te rośliny będą jako pierwsze rzucały się w oczy. W warunkach brzegu oczka wodnego doskonale rozwiną się rośliny typu kaczeńce, tatarak, turzyca brzegowa, skrzyp bagienny, kosaćce, sity czy tojeść. Strefa roślin przybrzeżnych nie tylko urozmaica wygląd brzegu i maskuje wszelkie nienaturalne elementy oczka wodnego i dodaje mu uroku, ale również stanowi schronienie dla zwierząt, natlenia wodę i ogranicza rozwój glonów.

Kupowanie roślin do oczka wodnego

Decydując się na rośliny wodne do naszego oczka warto wiedzieć na jakiej głębokości powinny być sadzone, kiedy kwitną i jak o nie dbać. Znalezienie odpowiedniej rośliny oraz jej przewóz mogą być ciężkie, dlatego dużym ułatwieniem dla mało obeznanych osób są sklepy online, jak sklep Water and Garden, który pomaga w wyborze i zakupie roślin wodnych, przybrzeżnych i akwariowych.


Opublikowano

w