Jakie informacje zawiera deklaracja właściwości użytkowych?

Wybór odpowiedniego materiału budowlanego nie jest łatwy. Wszystkie produkty danego typu mogą się wydawać łudząco podobne, szczególnie dla osoby, która po raz pierwszy dokonuje zakupu.

deklaracja wlasciwosci uzytkowychAby dobrze poznać różnice między produktami i sprawdzić jakie faktycznie mają właściwości warto dokładnie przeczytać etykietę oraz zapoznać się z deklaracją właściwości użytkowych.

Wszystkie produkty budowlane – dostępne na terenie Unii Europejskiej objęte są normą zharmonizowaną i posiadają taką deklarację. Za jej przygotowanie i udostępnieni klientom odpowiada oczywiście producent. Wyroby, które spełniają wymagania łatwo rozpoznać, bo są oznaczone symbolem CE. Z tego artykułu dowiesz się jakie dane można znaleźć w deklaracji właściwości użytkowych.

Dane formalne

To przede wszystkim takie informacje jak: nazwa, adres producenta, typ produktu, oświadczenie o zgodności z deklarowanymi właściwościami oraz spełnianiu wymogów prawa unijnego.

Znajdziemy tu także dane normy lub oceny technicznej wyrobu, a w niektórych przypadkach także numer referencyjny specjalnej dokumentacji technicznej.

Dane użytkowe

Są częściej sprawdzane przez klientów ze względu na ich praktyczny charakter. W tej części znajdziemy wszelkie parametry techniczne dotyczące produktu budowlanego. Zależnie od typu produktu mogą to być np. klasa ścieralności płytek, odporność na wilgoć oraz stopień izolacyjności akustycznej płyt gipsowo-kartonowych. Tutaj opisane są także wymiary wyrobu, bądź jego waga i wydajność. Z danych użytkowych dowiemy się też dokładnie do czego i w jakich warunkach dany produkt powinien być stosowany. Na podstawie tych wszystkich informacji łatwiej jest wybrać optymalne rozwiązania dopasowane do potrzeb danego budynku. Deklarację właściwości użytkowych można najczęściej znaleźć na stronach internetowych marek budowlanych, np. tu http://siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/deklaracje-wlasciwosci-uzytkowych-systemy. Na życzenie klienta producent powinien też udostępnić papierową wersję tego dokumentu.


Opublikowano

w