Do czego można wykorzystać żywicę epoksydową?

żywice epoksydoweŻywice epoksydowe cieszą się obecnie ogromnym zainteresowaniem ludzi na całym świecie. To materiał bardzo trwały, ogólnodostępny i dający ciekawe efekty wizualne. Syntetyczna masa znajduje więc różne zastosowania. Do czego można ją wykorzystać? Sprawdźmy!

Meble z żywicy epoksydowej

Jednym z najgorętszych trendów nowoczesnego, meblarskiego designu są meble z żywicą epoksydową w roli głównej. Są to m.in. reprezentacyjne, drewniane blaty stołów, ław i stolików kawowych, półeczki oraz fronty szafek. Mają one charakterystyczny detal w postaci barwionej lub transparentnej warstwy, widocznej na styku oflisów oraz naturalnych wgłębień.
W ostatniej dekadzie żywica epoksydowa do odlewów zrobiła prawdziwą furorę w branży wnętrzarskiej. Powstają z niej gustowne taborety i konsole, idealne do salonów i korytarzy. Projektanci mebli artystycznych wciąż znajdują nowe zastosowania tego materiału! Epoksydowe wykończenia sprawdzają się również w aranżacjach łazienek i sypialni. Kolorowe żywice zdobią wezgłowia łóżek, blaty pod umywalkami i stoliki nocne.

Elegancka biżuteria epoksydowa

Sztuczne żywice zafascynowały również projektantów biżuterii, znudzonych tradycyjnymi materiałami, takimi jak: metale szlachetne czy kamienie. Kreatywni twórcy szybko docenili potencjał, ukryty w żywicy epoksydowej. W sklepach z rękodziełem nietrudno dziś znaleźć epoksydowe pierścienie, korale, bransoletki, wisiory i zawieszki. Dużym zainteresowaniem kobiet cieszą się również żywiczne kolczyki, brosze i spinki.

Dzięki domieszkom barwników 3D metalicznych i perłowych można uzyskać wyjątkowe efekty wizualne: imitacje pereł, złota, srebra lub bursztynu. Masa transparentna służy zaś m.in. jako baza do wyrobu biżuterii osobistej: wisiorów z puklem włosów, czterolistną koniczyną itd.

Nieszablonowe posadzki żywiczne epoksydowe

Na rynku materiałów wykończeniowych dużą popularność zdobywa żywica epoksydowa 3D do posadzek. Podłoża epoksydowe sprawdzają się w mieszkaniach, domach prywatnych i w budynkach użyteczności publicznej. Można je wykorzystywać do aranżacji łazienek, korytarzy, biur i salonów.

Posadzki żywiczne 3D są bardzo efektowne: przypominają kamienie, szkło, niebo pełne gwiazd lub brzeg nadmorskiej plaży. Każda podłoga epoksydowa stanowi unikalny, designerski projekt, którego z pewnością nie znajdziemy w żadnym innym domu.

Epoksydowe dekoracje i przedmioty codziennego użytku

Nietrudno zauważyć, że żywica epoksydowa jest materiałem o wielu zastosowaniach i szerokim przeznaczeniu. Powstają z niej zarówno meble, posadzki, biżuteria, jak i przedmioty codziennego użytku. O jakich przedmiotach mowa? To m.in. patery, deski do krojenia, podkładki pod kubki czy ramy luster. Żywica syntetyczna służy też do wyrobu rękojeści, uchwytów, mydelniczek oraz tarcz zegarów.

W sieci nie brakuje inspiracji, co można zrobić z żywic epoksydowych. Jak obchodzić się z żywicą i co z niej zrobić? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy m.in. na stronach producentów i na vlogach rękodzielników.


Opublikowano

w