baner

PUM

Serwis Instalacyjno – Budowlany

Produkty, Usługi, Pomysły


Farba epoksydowa – co to jest?

wałek

Na rynku budowlanym dostępnych jest wiele farb. Łatwo pogubić się w ich rodzajach, ze względu na to, że mogą być stosowane do różnych materiałów, mieć wszelakie właściwości, bądź inne cechy, które czasem trudno zapamiętać. Jednak warto znać chociaż podstawy – czyli farbę epoksydową.

Farba epoksydowa – co to takiego?

Farby epoksydowe to wysokiej jakości powłoki zabezpieczające, które często stosowane są m.in. w budownictwie przemysłowym, czy w przypadku obiektów użyteczności publicznej. Główną cechą farb epoksydowych jest ich niezwykła trwałość i odporność na:

  • uszkodzenia mechaniczne,
  • działanie środków chemicznych,
  • wysoką temperaturę oraz mróz (nawet do -20°C),
  • niekorzystne warunki atmosferyczne,
  • korozję (farby epoksydowe zapewniają ochronę przed rdzą),
  • wilgoć.

Z czego produkuje się farbę epoksydową?

Farba epoksydowa produkowana jest na bazie syntetycznej żywicy epoksydowej. Najczęściej spotykane są farby dwuskładnikowe, bazujące na żywicy oraz utwardzacza, dzięki któremu, między cząsteczkami zachodzi reakcja, polegająca na mocnych wiązaniach chemicznych.

Rodzaje farb epoksydowych

Na rynku dostępne są różne rodzaje farb epoksydowych. Poszczególne modele mogą różnić się od siebie rodzajem żywicy, która została użyta do ich produkcji. W składzie żywicy najczęściej znajdziemy polifenole, ale także:

  • poliglikole,
  • epichlorohydryny.

Zastosowanie farby epoksydowej

Przede wszystkim, farby żywiczne, czyli epoksydowe, sprawdzają się w przemyśle. Jak już wcześniej wspomniano – są odporne na uszkodzenia mechaniczne, działanie środków chemicznych, a przy tym – znakomicie chronią przed korozją. Z tego powodu, farbę epoksydowa można stosować także do metali i stali.
Warto zawsze wybierać farby epoksydowe, które mają atest PZH. Doskonałe farby tego typu dostępne są u producenta – Polifarb Łódź: https://polifarb.lodz.pl/pl/.

Gdzie znajdzie swoje zastosowanie farba epoksydowa?

obraz_1

  • Dzięki farbie epoksydowej można zabezpieczyć przed rdzewieniem różnego typu metalowe elementy. W związku z tym, farba stosowana jest jako podkład w przypadku malowania poręczy, metalowych słupków, ogrodzeń, bram, a nawet wiat garażowych. Jest doskonała, jako podkład do zabezpieczeń systemu malarskiego epoksydowo-poliuratenowego, dającego bardzo długi okres gwarancji dla powłoki pomalowanej takim systemem malarskim.
  • Farba epoksydowa świetnie nadaje się do malowania posadzek w różnych pomieszczeniach, m.in. przemysłowych, w halach i magazynach, garażach czy blokach mieszkalnych czy też boisk szkolnych (farba epoksydowa FEG-B prod. Polifarb-Łódź Sp. z o.o. spełnia wymagania klasy R12 normy DIN 51130 (dla obiektów przemysłowych) oraz wymagania normy DIN V 18032-2 (dla obiektów sportowych).

Opublikowano

w

Tagi: