Fornir kamienny – czym jest i jakie ma zastosowania?

Fornir kamienny to jeden z najchętniej używanych materiałów wykończeniowych. Jego szerokie zastosowania i odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne sprawiają, że fornir stosowany jest zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Czy montaż forniru wymaga specjalistycznych narzędzi i wiedzy? Do jakiego wnętrza pasuje kamień naturalny i gdzie tapety kamienne wyglądają najlepiej? Jakie są zastosowania fornirów kamiennych?

Czym jest fornir kamienny?

fornirFornir kamienny to kamień dekoracyjny, dostępny w postaci 2-3 milimetrowych arkuszy wzmocnionych włóknem szklanym. Warstwę kamiennego łupka przykleja się do podkładu z żywicy poliestrowej i włókna szklanego. Taki arkusz można łatwo przykleić do dowolnej powierzchni. Dostępne są arkusze w różnych rozmiarach, co daje duże możliwości aranżacyjne. Fornir powstaje z kamienia naturalnego, co sprawia, że każdy arkusz jest unikalny i jedyny w swoim rodzaju.

Gdzie stosuje się forniry kamienne?

Zastosowanie forniru kamiennego jest bardzo szerokie. Można zastosować go na drzwi wewnętrzne, zewnętrzne czy przesuwne. Doskonale prezentuje się jako wykończenie altany czy elewacji budynku, świetnie dopasowuje się także do frontów meblowych czy kominków. Ciekawym zastosowaniem forniru kamiennego jest stworzenie z niego unikalnej dekoracji do akwarium. Tapeta kamienna doskonale sprawdzi się w każdym wnętrzu, w szczególności tym zaaranżowanym w nowoczesnym stylu. Kamień naturalny ma w sobie niepowtarzalny urok, a do tego jest trwały i wytrzymały. Warstwa włókna szklanego wzmacnia go, a łatwe przyklejanie forniru sprawia, że chętnie decydujemy się na jego zastosowanie.

Jakie zalety ma kamienny fornir?

Kamienna tapeta ma wiele zalet, a wśród nich z pewnością jest lekkość. Biorąc pod uwagę tradycyjne płytki kamienne, fornir jest o wiele lżejsze. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim to, że w przeciwieństwie do płytek kamiennych, fornir można umieścić dosłownie wszędzie. Fornirowe arkusze są łatwe w modelowaniu dzięki swojej elastyczności. Zachowuje wszystkie cechy kamienia naturalnego, dzięki czemu jego struktura jest niepowtarzalna, każdy arkusz jest inny. Forniry kamienne z kamienia naturalnego podkreślają unikalność wnętrza i sprawiają, że każda aranżacja wygląda niepowtarzalnie. Dużą zaletą forniru jest fakt, że przyklejony do powierzchni, idealnie do niej przylega. Łatwo można do dociąć, potrzebne są jedynie nożyczki. Jest też łatwy w aplikacji, a do jego przyklejenia wystarczy użycie gotowego kleju. W porównaniu do kosztów transportu kamienia naturalnego, koszty dostawy forniru będą o wiele niższe z racji jego lekkości. Arkusz forniru jest elastyczny, dlatego można go dopasować również do nieregularnych kształtów. Istotny jest także fakt, że fornir można impregnować przy użyciu impregnatów do kamienia naturalnego, nie są potrzebne żadne inne środki.

Jak widać tapeta kamienna daje mnóstwo możliwości aranżacyjnych, a wartość nieruchomości, w krótkiej zostanie zastosowana automatycznie wzrośnie.

Tapeta kamienna z kamienia naturalnego – czy warto?

Bez wątpienia, tapeta kamienna to idealne rozwiązanie dla każdego wnętrza, ale także do zastosowań zewnętrznych. Dzięki unikalnej strukturze, każdy projekt nabiera indywidualnego charakteru. Zastosowanie forniru kamiennego sprawia, że wnętrze będzie wyróżniało się na tle innych. Arkusze występują w różnych rozmiarach, a najłatwiejsze w zastosowaniu się formaty wielkogabarytowe. Ich łączenia są bardzo estetyczne, niemal niewidoczne, a uzyskany efekt wizualny jest naprawdę zachwycający. Warto zaznaczyć, że fornir jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i niekorzystne warunk atmosferyczne. Dzięki temu możliwe jest zastosowanie tapety kamiennej na zewnątrz, bez względu na warunki. Jako, że obróbka forniru kamiennego jest łatwa i nie wymaga specjalnych narzędzi, jest to jedyny chyba materiał kamienny, z którego obróbką jesteśmy w stanie poradzić sobie w warunkach domowych, i to bez żadnych specjalistycznych umiejętności. Fornir to prawdziwy kamień naturalny przyklejony do włókna szklanego scalonego za pomocą żywicy. Obecnie coraz chętniej sięgamy po naturalne rozwiązania, zauważając ich niezaprzeczalny urok i wdzięk. Fornirowe tapety są uniwersalne, mają podobną budowę do stolarskich płyt HPL. Nadają się nawet do oklejenia blatów kuchennych.

Fornir kamienny występuje w kilku popularnych rodzajach. Jednym z nich jest fornir z łupka, wykonany z łupku szarogłazowego. To właśnie z tego kamienia wykonuje się dachówki czy posadzki, a to świadczy o jego najwyższej trwałości. Oprócz forniru łupkowego, stosowanego najczęściej na zewnątrz, popularny jest także fornir z piaskowca. Ma wyjątkowy, ciepły kolor, idealnie pasuje do wnętrz urządzonych w rustykalnym stylu. Może być stosowany jako materiał do oklejenia drzwi czy kominków. Ogromne zalety forniru kamiennego sprawiają, że jest to jeden z najchętniej wybieranych materiałów wykończeniowych. Ten trend trwa już kilka ładnych lat i wszystko wskazuje na to, że nieprędko się to zmieni. Jeżeli więc szukasz idealnego rozwiązania na oryginalne wnętrze, postaw na fornir kamienny.


Opublikowano

w