Gdzie szukać oszczędności w budowaniu domu?

budowa domuBudując dom, często występuje chęć lub potrzeba zmniejszenia budżetu. Jednak przy tak ważnej inwestycji, nie w każdej kwestii powinno się oszczędzać, jeśli chcemy cieszyć się domem na długie lata. Więc w jakich kwestiach można bezpiecznie obniżyć planowane koszty?

Działka budowlana

Zakup działki to pierwszy, ale tak ze ogromny wydatek, który zmienia się w zależności od lokalizacji. Dlatego, jeśli chcesz zaoszczędzić na zakupie gruntu, to działka poza miastem jest lepszym pomysłem niż szukanie w centrum.

Jeśli więc nie przeszkadza Ci konieczność dojazdów do pracy, zamieszkanie pod miastem może się okazać strzałem w dziesiątkę. A dodatkowo znacznie mniej zapłacisz za działkę budowlaną, co oznacza oszczędności już na samym starcie.

Konstrukcja

Z roku na rok zwiększa się zainteresowanie nowoczesnymi technologiami budowy, które są znacznie tańsze i szybsze w montażu od tradycyjnych konstrukcji murowanych. Dlatego, mając na celu oszczędności, warto rozważyć budowę w oparciu o lekkie konstrukcje szkieletowe lub decydując się na zastosowanie prefabrykatów. Szacuje się, że mogą być to oszczędności rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy, a nie będzie oznaczało obniżenia trwałości domu.

Projekt domu

Gotowy projekt domu jest tańszy niż projekt wykonany na indywidualne zamówienie. Dodatkowo dokumentacja domu z katalogu jest dostępna praktycznie od ręki. Jeśli więc działka jest standardowa to gotowy dom z Internetu będzie najlepszym rozwiązaniem dla chcących zaoszczędzić na kosztach i czasie.

Elementy konstrukcyjne

Wybierając projekt domu, warto zwrócić uwagę na kilka elementów konstrukcyjnych od których zależy cena konstrukcji:

• Bryła budynku
Najbardziej ekonomiczna w budowie jest prosta i zwarta bryła budynku w kształcie prostokąta.

• Wielkość domu
Koszt budowy domu znacząco zależy od jego powierzchni. Dlatego nie warto przesadnie rozbudowywać nieruchomości o pomieszczenia, które nie są nam niezbędne do komfortowego życia.

• Piętra
Stropy i schody generują duże koszty – jeśli więc szukamy oszczędności podczas budowy domu, warto rozważyć nieruchomość parterową.

• Dach
Zdecydowanie najtańszy w budowie jest prosty dach dwuspadowy, ma on stosunkowo niewielką powierzchnię, a jego konstrukcja jest prosta, co znacznie obniża ryzyko błędów. Każda dodatkowa krzywizna podnosi poziom skomplikowania dachu, a także koszt jego budowy.
• Piwnica
Czy wiesz, że tylko rezygnując z posiadania piwnicy, jesteś w stanie obniżyć koszt budowy domu nawet o 30%? Dlatego jeśli nie ma konkretnego powodu na posiadanie piwnicy, lepiej sobie w jego roli poradzi pomieszczenie gospodarcze oraz strych.


Opublikowano

w

Tagi: