Instalacja sanitarna z rur miedzianych

Tworząc projekt łazienki, należy bez wątpienia uwzględnić charakter oraz właściwości materiałów zastosowanych, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz.

rury miedziane w kręgach
Rury miedziane w kręgach

Elementy zewnętrzne to warstwa, którą widać na pierwszy rzut oka, będąca w kontakcie bezpośrednim z użytkownikiem, czyli płytki ceramiczne, baterie czy armatura. Wewnętrzna z kolei oznacza wszystkie te elementy, które są pod spodem i nie mają na co dzień bezpośredniej styczności z użytkownikiem łazienki. Są to między innymi różnorakie kleje, zaprawy, substancje uszczelniające oraz wszystkie materiały użyte do wykonania instalacji sanitarnej. Biorąc pod uwagę tę ostatnią, projektanci łazienek mają do wyboru rury stalowe, rury wykonane z miedzi oraz rury z przeróżnych tworzyw sztucznych. Przed podjęciem decyzji o wyborze którejkolwiek z opcji, pracownicy salonów łazienek czy składów budowlanych często radzą dokładnie zapoznać się z charakterystyką danego materiału, jego zaletami oraz niedogodnościami. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych błędów w projekcie łazienki. Jakie kwestie należy rozważyć, decydując się na rury miedziane? O tym poniżej:

Miedź idealna dla transportu wody

Mało kto wie, że miedź jest bardzo dobra dla naszego zdrowia. Już w czasach antycznych wykorzystywano ten pierwiastek w celach leczniczych. Miedź ma właściwości antybakteryjne, między innymi zapobiega rozwojowi bakterii gronkowca, a także – o czym mówi się niezwykle mało – niszczy wirusa grypy typu A. Naukowcy z USA dowiedli, że miedź sprawdza się jako środek przeciwbakteryjny, który zmniejsza ryzyko infekcji. Fachowcy z salonów łazienek czy składów budowlanych podpowiadają, że zastosowanie rur miedzianych w instalacji ciepłej wody, nie tylko w projektowaniu łazienki, ma bardzo duże znaczenie dla jakości wody, którą wykorzystujemy codziennie do higieny osobistej oraz do picia.

Rodzaje rur miedzianych – rury miedziane średnice

Wybór rur miedzianych nie zamyka jednak sprawy jeśli chodzi o dobór przewodów. Projektanci łazienek, kreślący profesjonalny i kompleksowy projekt instalacji sanitarnej, muszą dokonać wyboru twardości materiału. Na rynku produktów instalacyjnych występują:

  • Rury miedziane miękkie w kręgach – występują w wymiarach o średnicy od 6 mm do 22 mm. Najpopularniejsze kręgi zawierają 10, 25 lub 50 metrów bieżących przewodów.
  • Rury miedziane w sztangach – to rury sprzedawane w odcinkach prostych o długości 3 lub 5 metrów. Rury tego typu mają średnicę od 6 mm do 54 mm.
  • Rury miedziane półtwarde – dostępne w sprzedaży w prostych odcinkach o długości 3 i 5 metrów, rury miedziane średnice od 6 do 159 mm.
  • Rury miedziane twarde – sprzedawane w sztangach o długości 3 i 5 metrów. Rury miedziane występują w rozmiarach średnicy od 6mm do 267 mm.

Zadbaj o poprawną izolację łazienki z produktami Water Block do hydroizolacji.

Kompensacja termiczna

rury miedziane średnice
Rury miedziane twarde w sztangach

Naturalną właściwością rur miedzianych jest zjawisko rozszerzalności. Jest to właściwość tego metalu, który rozszerza się 50% bardziej niż porównywalne rury stalowe. Wszystko wiąże się z wysoką temperaturą. Pod wpływem jej działania przez długi okres, rura wydłuża się. Stwarza to niebezpieczeństwo powstania naprężeń w instalacji. Może to doprowadzić do uszkodzenia przewodów i awarii. Pracownicy z salonów łazienek czy składów budowlanych radzą, aby pojedynczy odcinek przewodu instalacyjnego nie przekraczał długości 6 metrów. Aby temu zaradzić, stosuje się kompensację termiczną w wersji naturalnej lub przy zastosowaniu różnego rodzaju kompensatorów.

  • Kompensacja naturalna – sposób ten polega na wykorzystaniu konstrukcji budynku, aby zmniejszyć pojedyncze odcinki instalacji. Fachowcy wytyczają instalację wzdłuż naturalnych załamań, zakrętów ścian oraz uskoków.
  • Kompensacja przy użyciu kompensatorów – jeżeli nie występują warunki do zastosowania kompensacji naturalnej, projektanci łazienek sugerują użycie kompensatorów wydłużeń, np. kompensatorów mieszkowych lub innych.
instalacja sanitarna
Typowa instalacja sanitarna

Zastosowanie kompensacji pozwala bez problemów wygubić zwiększoną długość rur miedzianych i zabezpieczyć instalację przed awariami spowodowanym powstaniem naprężeń materiałów.

Otuliny izolacyjne

W instalacjach ciepłej wody z rur miedzianych niezbędne jest zastosowanie izolacji termicznej w formie otulin. Izolacja termiczna o grubości 2-3 mm wykonywana jest zazwyczaj z elastycznej pianki poliuretanowej lub polietylenowej i kauczukowej. Ma za zadanie chronić rury przed uszkodzeniem. Otulina służy także ochronie rur przed przenikaniem ciepła. W przypadku rur umieszczonych bezpośrednio w betonie lub w zaprawie, otuliny spełniają także funkcję kompensacyjne, gdyż rozszerzone rury miedziane mogą swobodnie zmieniać swoją długość.

Atesty i normy

Produkty o najwyższej jakości, których możemy być pewni, powinny spełniać wymogi odpowiednich norm i posiadać odpowiednie atesty. W przypadku rur wykonanych z miedzi mówimy głównie o kilku istotnych normach:

  • PN-EN 1057:1999 Miedź i stopy miedzi. Rury miedziane okrągłe bez szwu do wody i gazu stosowane w instalacjach sanitarnych i gazowych,
  • PN-EN 12735 Miedź i stopy miedzi. Rury okrągłe bez szwu do klimatyzacji i chłodnictwa,
  • PN-EN 1254:2002 Miedź i stopy miedzi – Łączniki instalacyjne,
  • PN-92/B-01706 Instalacje wodociągowe – wymagania w projektowaniu.

Dodatkowe zabezpieczenie instalacji

Decydując się na rury wykonane z miedzi musimy mieć świadomość, że miedź to nie stal i nie należy rur miedzianych traktować, jak tradycyjnych stalowych. Zarówno rury stalowe, jak i miedziane charakteryzują się podatnością na korozję. Różnica tkwi jednak w specjalnej warstwie ochronnej, która pokrywa rury miedziane. Mowa tutaj o powłoce tlenku, który oddziela cząsteczki tlenu znajdujące się w wodzie i powietrzu od warstwy metalu. Dzięki temu wnętrze rury jest dodatkowo zabezpieczone przed korozją. Wymusza to jednak szczególną ostrożność w transporcie, przechowywaniu oraz zastosowaniu dodatkowych urządzeń filtrujących w instalacji. Uderzenia, obtarcia rury, mogą uszkodzić warstwę tlenku i wówczas rura traci bardzo ważną właściwość. Aby tego uniknąć fachowcy radzą zastosowanie specjalnych filtrów mechanicznych na wlocie do instalacji. Mają one za zadanie zatrzymać znajdujące się w wodzie cząstki stałe, takie jak blaszki rdzy, piasek, muł itd.. Filtry te chronią przewody instalacyjne, armaturę i urządzenia służące do podgrzewania wody w łazience przed uszkodzeniami mechanicznymi, zamuleniem i korozją.