Jak aranżować wnętrza?

Współczesne wnętrza aranżowane są w oparciu o minimalizm, funkcjonalność i prostotę. Współcześni projektanci wnętrz unikają przytłaczania wnętrz dekoracjami i wzorami.

openWspółczesne wnętrza aranżowane są w oparciu o minimalizm, funkcjonalność i prostotę. Współcześni projektanci wnętrz unikają przytłaczania wnętrz dekoracjami i wzorami. Ich celem jest stworzenie zdrowego i relaksującego azylu dla domowników z dala od codziennego stresu i hałasu. Ale jak stworzyć takie wnętrze? Oto 8 wskazówek.

1. Współczesny minimalizm

Punktem wyjścia jest minimalizm. Nie oznacza to jednak, że wnętrze musi być zimne. Chodzi raczej o porządek, symetrię i unikanie niepotrzebnych ozdób. Jest to idealna baza do szukania indywidualnego stylu – elementów, które sprawią, że całość będzie bardziej spójna i nada jej oryginalne cechy. Tylko w prostych aranżacjach można skoncentrować się na formie mebli, oryginalnej grafice lub strukturze materiałów.

2. Maksymalna funkcjonalność

Współczesne wnętrze jest funkcjonalne, dostosowane do potrzeb użytkowników. Oznacza to komfort, ergonomię i … mniej sprzątania i więcej czasu dla siebie. Zamiast ciężkich zasłon w oknach – używaj lekkich żaluzji. Zamiast licznych poduszek – znajdź sofę z regulowanym zagłówkiem. Zamiast otwartych półek – gładkie fronty. Zamiast dywanów – solidna podłoga wykonana z naturalnych materiałów.

3. Wielofunkcyjne elementy

Dobrze zaprojektowane i wielofunkcyjne wyposażenie pozwala zaoszczędzić cenną przestrzeń. Jest bezpretensjonalne, ale zaskakuje pomysłowością. W nowoczesnych wnętrzach królują składane stoły i sofy. Jednak nie tylko meble mogą być wielofunkcyjne. Organizatory do drobnych przedmiotów, półki, wieszaki, lustra mogą stanowić ich integralną część. Takie patenty na personalizację współczesnego wnętrza doceniają przede wszystkim właściciele małych mieszkań. Zminimalizuj formę i zmaksymalizuj funkcjonalność.

4. Współczesne kolory

Biel i szarość to ponadczasowe kolory. Tak samo kolory ziemi. Powściągliwe kolory łagodzą zmysły i relaksują nas. Mogą być również dowolnie łączone z innymi tonami. Detale z amarantu, fioletu lub neonowej zieleni doskonale wpasują się w ideę minimalistycznej aranżacji współczesnych wnętrz, ale nie zakłócą wrażenia harmonii i porządku ogólnego. Liczy się jednak ich symetryczny układ.

5. Zabawa światłem

Współczesna aranżacja wnętrza, podobnie jak ogólnie współczesna architektura, znana jest ze swojej lekkości i efektów optycznych. Dzięki zaawansowanym rozwiązaniom technicznym można osiągnąć różne efekty – od przytulności do idealnych warunków pracy. Inteligentne systemy oferują również opcję programowania spersonalizowanych scenariuszy oświetleniowych. Dzięki nim aranżacje w minimalistycznym stylu stają się przytulne lub dynamiczne. Ważne jest również naturalne światło, a co za tym idzie: duże okna. Efekt oświetlanej przestrzeni można zwiększyć, stosując powierzchnie lustrzane, także na meblach i drzwiach.

6. Personalizacja

Motywy graficzne i plakaty powróciły do współczesnych aranżacji wnętrz. Można skorzystać z gotowych odbitek lub spersonalizowanych projektów. Wykorzystywane mądrze i z umiarem, uzupełniają charakter współczesnego wnętrza i mogą wiele powiedzieć o swoim właścicielu.

7. Geometria

Mieszkanie w minimalistycznym stylu musi mieć pewną geometryczną spójność. Idea minimalizmu idzie w parze z wyraźnym podziałem przestrzeni i prostymi poziomymi i pionowymi liniami. Geometria może często objawiać się przy wyborze mebli. Idealnie, gdy meble mają kształt prostopadłościanu lub sześcianu. Modułowe opcje mebli są również właściwym wyborem. Regały lub duże sofy dzięki ruchomym elementom można łatwo dostosować do własnych potrzeb, a idealne wymiary ich segmentów sprawiają, że świetnie wyglądają w każdym układzie.

8. Szalenie modne otwarcie przestrzeni

Im więcej wolnego miejsca we współczesnym wnętrzu, tym lepiej. Możesz otworzyć przestrzeń, pozbywając się niektórych ścian działowych i na przykład, łącząc kuchnię z salonem. W przypadku małych mieszkań jednym z najlepszych rozwiązań jest zainstalowanie ukrytych drzwi (drzwi przesuwne), które po otwarciu mogą sprawić, że mieszkanie będzie optycznie większe.

Artykuł napisany przy współpracy z agencją z aranżacji wnętrz – Perfect Space.


Opublikowano

w