Jak dokonać trafnego wyboru odkurzacza centralnego?

Duże powierzchnie wymagają czasochłonnej pracy i dość sporo energii na ich dokładne uprzątnięcie. Istnieją jednak sposoby na dokładne sprzątanie, połączone z niewielkim nakładem pracy. Na pomoc przychodzi temat odkurzaczy centralnych. Pytamy i odpowiadamy jak dobrać odpowiedni model, jaki odkurzacz będzie najlepszy, z czego składa się system centralnego odkurzania i przede wszystkim, czy taka inwestycja jest opłacalna?

 tqd 2Inwestycja na lata

Zestaw centralnego odkurzacza składa się dużej instalacji, która połączona jest z dostępem do zakamarków w całym domu. Centralny odkurzacz składa się z wielu jednostkowych części składowych, a mianowicie z jednostki centralnej, której zadaniem jest wytwarzanie podciśnienia w instalacji. Ponadto rury PCV, które rozprowadzone są w całym domu, znajdujące się w kanałach wentylacyjnych, w ścianach i podłodze, sprzyjają doprowadzeniu instalacji do nawet niedostępnych miejsc (jak garaż, czy piwnica). W składa systemu centralnego odkurzania wchodzą również gniazda ssące i węże. Gniazda ssące montuje się na końcu rur w wybranych strategicznych miejscach w domu, głównie tam, gdzie zachodzi konieczność podłączenia węża ssącego oraz odkurzacza. Zazwyczaj węże ssące mają długość od 7 do 9 metrów i są o wiele dłuższe od węży klasycznego odkurzacza. Jednym z licznych rozwiązań praktycznego odkurzacza jest wyposażenie w automatyczną szufelkę z otworem odprowadzającym kurz.

Instalację odkurzaczy centralnych przeważnie montuje się w biurach, lokalach i domach, najlepiej jeszcze na etapie budowy. Rzadko kiedy instaluje się je w mieszkaniach, ponieważ okazuje się to inwestycja nieopłacalna na niewielkich powierzchniach użytkowych.

Zalety

Wśród wielu zalet można wydzielić najważniejsze, dotyczące kurzu i zanieczyszczeń nieosadzających się w pomieszczeniach. Jest to znakomite rozwiązanie problemu alergików. Wszelkie pyłki zostają usunięte z domowej przestrzeni. Kolejnym atutem jest mocna siła ssania, która jest zdecydowanie wyższa niż tradycyjnych odkurzaczy. Jednostka centralna, która jest odpowiedzialna za hałas podczas sprzątania, jest ukryta w pomieszczeniu gospodarczym, co sprawia, że odkurzacze centralne są ciche i dyskretne.

Montaż odkurzaczy centralnych należy uwzględnić już na etapie projektowania domu, ponieważ jest do zarówno dodatkowy koszt, jak i potrzeba specjalistycznej wiedzy do aranżacji przestrzeni. Dodatkowy koszt montażu urządzenia z pewnością w przyszłości przekłada się na zadowolenie mieszkańców i oszczędność energii podczas sprzątania domu.

Odkurzanie na mokro i na sucho

Poza różnymi parametrami należy zwrócić uwagę na praktyczność i funkcje odkurzacza. System centralnego odkurzania posiada dwa wloty powietrza, powietrze z jednostki centralnej wydostaje się na zewnątrz domu Niektóre modele odkurzaczy posiadają możliwość wylotu powietrza z dwóch stron budynku. Duże odkurzacze, które posiadają podwójne króćce wylotowe, umożliwiają także wylot kurzu z dwóch stron. Niekiedy jest tak, że nie ma technicznej możliwości zamontowania wylotu powietrza na zewnątrz budynku. W takim wypadku należy pozostawić wylot wewnątrz pomieszczenia gospodarczego, dla przykładu w garażu. Z estetycznego punktu widzenia nie jest to zalecane, lecz niekiedy konieczne. Należy dodać, iż w niektórych budynkach możliwy jest zewnętrzny montaż. Czasami nie ma możliwości zamontowania jednostki centralnej wewnątrz i dlatego też konieczny jest montaż zewnętrzny. niektóre modele systemu odkurzaczy centralnych umożliwiają takie rozwiązanie. Dodatkową informacją jest panel LCD, który zamieszczony na korpusie bądź ścianie, umożliwia elektroniczną kontrolę pracy urządzenia. Posiadają go tylko zaawansowane modele systemów. Nowością na rynku są modele sterowane bezprzewodowo. Takie modele umożliwiają bezprzewodową kontrolę pracy urządzenia przy pomocy pilota. Jest ot bardzo wygodna opcja, zwłaszcza jeżeli jednostka znajduje się z pomieszczeniu gospodarczym. Wyżej wspomniane odkurzanie na mokro nie jest mitem. Specjalne odkurzacze oprócz standardowych funkcji odkurzania na sucho, dodatkowo predysponują sprzątaniem na mokro. Dzięki temu pranie tapicerki , wykładziny czy odcedzenie zlewozmywaka nie jest już uciążliwe i pracochłonne. Odkurzacze z funkcją sprzątania na mokro mogą być opróżniane ręcznie lub mogą być podłączone bezpośrednio do kanalizacji.

Jak wcześniej wspomniano, chociaż montaż systemu centralnego odkurzania jest niewiele droższy od posiadania standardowych odkurzaczy, z czasem przekłada się to na wysoką jakość sprzątania i funkcjonalność. Warto zatem rozważyć decyzję takiego sprzętu.


Opublikowano

w

Tagi: