Tradycyjny workowy czy bezworkowy? Na który odkurzacz warto się zdecydować?

Nie da się ukryć, że dobry odkurzacz to podstawa sprzątania w każdym domu, o czym doskonale wiedzą wszyscy alergicy. Nasze dywany to prawdziwe twierdze dla kurzu, zarazków i innego rodzaju zanieczyszczeń, które mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia albo przynajmniej spore utrapienie. Wybór idealnego odkurzacza pomoże nam w walce o czysty i higieniczny dom. Zastanówmy się przez chwilę, czy bardziej sprawdzi się tu odkurzacz tradycyjny, czy może bezworkowy.

Odkurzacze tradycyjne vs. odkurzacze bezworkowe. Czym się różnią?

Cleaning Woman TeamOczywiście największą różnicą na linii klasyczne odkurzaczeodkurzacze bezworkowe jest sposób pozbywania się z nich wcześniej wciągniętych zanieczyszczeń. Tradycyjne odkurzacze zbierają cały pył i kurz do worka, który po jego przepełnieniu wystarczy wyciągnąć i wyrzucić. Największą zaletą tego rozwiązania jest wygoda, gdyż jedyne, co musimy zrobić, to pozbycie się zużytego worka z wnętrza odkurzacza i założenie nowego. Odkurzacze bezworkowe oferują inne rozwiązanie – cały brud przez nie wciągnięty trafia do komory na kurz wielokrotnego użytku. Oznacza to, że nie musimy wymieniać worków, wystarczy opróżnić pojemnik po każdym odkurzaniu.

Odkurzacze z workiem, czyli opcja dla wygodnych

Ze względu na zastosowanie worków, odkurzacze klasyczne są bardziej wygodne. Nie musimy opróżniać komory i przy okazji narażać się na kontakt z uprzednio wciągniętym kurzem, co docenią zwłaszcza alergicy. Jednak podstawowy problem odkurzaczy z workiem to po prostu… worki, ponieważ musimy pamiętać, by zawsze mieć jakieś na stanie. Nie użyjemy naszego odkurzacza w inny sposób. Dodatkowo worki kosztują, a ich nieregularna wymiana spowolni i osłabi nasz sprzęt, dlatego trzeba dbać także o to, by nie przepełniać worków w czasie sprzątania.

Łatwe w obsłudze odkurzacze bezworkowe

Fakt faktem, podczas opróżniania komory przyjdzie nam się bardziej napocić niż przy zwykłej wymianie worka, ale to rozwiązanie oferuje mniej czynności pobocznych i mniej kosztów związanych z eksploatacją. Zakup worków nie jest dla nas niezbędny, by nasz odkurzacz działał prawidłowo. Nasz portfel także doceni ten fakt, gdyż koszty związane z zakupem worków będą się kumulowały wraz z „życiem” naszego odkurzacza. Odkurzacze bezworkowe mają tę zaletę, że chociaż cena ich zakupu zazwyczaj jest wyższa niż odkurzaczy tradycyjnych, po jakimś czasie z pewnością nam się ona zwróci. 

Dodatkowo zwłaszcza modele projektowane pod tym kątem, takie jak Electrolux SilentPerformer Cyclonic ESPC74SW. Został stworzony właśnie po to, by ułatwić nam codzienne obowiązki bez bólu głowy spowodowanego ciągłym szumem. Przy okazji posiada system Easy Empty, który eliminuje najpoważniejszą wadę odkurzaczy bezworkowych, czyli trudność z ich opróżnianiem. Dzięki rozwiązaniu stosowanemu przez Electrolux, unikniemy kontaktu z kurzem i zabrudzeniami przy opróżnianiu komory odkurzacza, co powinni docenić zwłaszcza alergicy.

Materiał partnerski


Opublikowano

w

Tagi: