Jak wybrać lustro łazienkowe?

lustroLustro jest bardzo ważnym, wielofunkcyjnym elementem łazienki, bez którego nie jest ona kompletna. To również pierwszy element, na który zwraca się uwagę po wejściu do łazienki. Jednak nie każde lustro pasuje do każdej łazienki. Jak więc dobrać odpowiednie lustro?

Na jakiej wysokości montować lustro?

Zazwyczaj lustro w łazience powinno się zamontować tak, aby dolna krawędź znajdowała się na wysokości minimum 1,2 m, zaś górna około 2 m od podłogi. Górna krawędź lustra często znajduje się na podobnej wysokości, co górna krawędź drzwi wewnętrznych. Jednocześnie lustro powinno być w odległości przynajmniej 10 cm powyżej umywalki, co uchroni lustro przed zabrudzeniami.

Czym się kierować przy rozmiarze lustra?

Największe znaczenie przy wyborze lustra do łazienki ma jego wielkość, szerokość powinna mieć przynajmniej 40 cm. Długość jest zależna od dostępnej powierzchni, nie powinna mieć mniej niż 40 cm.

  • W małych łazienkach często montuje się szafki z lustrem. To pozwala na oszczędność miejsca.
  • Do małej przestrzeni lepiej dobrać lustro bez ram, które wpływają na optyczne zmniejszenie powierzchni.
  • W dużych łazienkach możliwości nie są tak ograniczone. W tym wypadku można montować spektakularne lustra z ramami, bez ograniczenia rozmiaru lub krztałtu.

Oświetlenie lustra

Światło w łazience powinno być neutalne barwą i rozproszone, np. poprzez montaż przesłon lub kloszy. Oświetlenie luster to dodatek, nie należy instalować go kosztem oświetlenia głównego.

  • W przypadku luster o szerokości 60 cm – 75 cm najlepsze jest oświetlenie boczne z obu stron.
  • Przy bardzo małych lustrach lub takich o bardzo dużej powierzchni instaluje się oświetlenie górne.
  • Popularne rozwiązania to lampy LED oraz świetlówki. Powinno się stosować lampy łazienkowe, przystosowane do warunków tego pomieszczenia np. wilgoci.

Jak powiększyć łazienkę odpowiednio dobranym lustrem?

Dodatkowe lustro optycznie powiększa łazienkę, a także może być dekoracją. Aby uzyskać jak najlepszy rezultat optycznego powiększenia, warto zwrócić uwagę na to, co znajduje się na przeciwnej ścianie lustra. Najlepiej, gdy ściana jest jednolita i czysta.

Lustro to detal, który nie tylko jest przydatny, ale może także znacznie podwyższyć walory dekoracyjne łazienki. Odpowiednio dobrane zapewnia komfortowe wykonywanie codziennych czynności. Dlatego warto zzastanowić się nad odpowiednim wyborem przed zakupem.


Opublikowano

w

Tagi: