Jakie materiały używane są do produkcji listew przypodłogowych?

Urządzając mieszkanie, warto zadbać o jak najlepsze jego wykończenie. Wpłynie to doskonale na efekt aranżacji. Zdecydowanie bardziej sprawdzą się dobrej jakości listwy przypodłogowe. Jakie mamy ich rodzaje, ze względu na używany materiał?

Drewno

springWygląd listew wpływa w znacznym stopniu na klimat wnętrza. Wszak mogą one mieć różne kolory, materiał, jak i wysokość. Mogą bardziej lub mniej rzucać się w oczy. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Na pewno listwy przypodłogowe drewniane są dobrym wyborem, gdy chodzi o jakość. Ten szlachetny materiał prezentuje się ładnie pod kątem estetycznym, dodając wnętrzu ładnego stylu. Będą idealne, gdy podłogi w pomieszczeniu są również z drewna. Wymiary oraz kształt są bardzo różne. Mocowane są przy pomocy kleju lub specjalnych klamer montażowych.

MDF

Kolejnym materiałem jest MDF, do którego produkcji wykorzystuje się włókno drzewne. Takie listwy są lakierowane lub posiadają okleinę imitującą drewno. Popularne są także modele w białym kolorze, ponieważ ładnie rozjaśniają oraz odświeżają wnętrze. Produkty z MDF nie wykazują zbyt dużej sprężystości i są dość masywne, dobrze dopasowują się do ścian.

PVC i poliuretan

Listwy przypodłogowe z PVC są dość popularne, czego przyczyną jest z pewnością ich niska cena. Można je zakupić w różnych kolorach i wzorach, natomiast dużym powodzeniem cieszą się te imitujące drewno. Ich montaż jest szybki i wygodny, ponieważ kupuje się je wraz z całym systemem mocowania oraz łączników. Z kolei modele wykonane z poliuretanu można z powodzeniem malować, ponieważ sprzedawane są w białym kolorze. Należy sprawdzić, czy są odpowiednio wytrzymałe, czy mają wysoki stopień twardości i są odporne na wilgoć, ponieważ w sklepach znajdziemy różne ich warianty. Występują również w wersjach dekoracyjnych, dlatego warto zastanowić się nad wyborem wzoru, aby nie okazał się zbyt ozdobny do nowoczesnego wnętrza.

Metal i ceramika

Do bardziej niekonwencjonalnych materiałów, gdy chodzi o listwy przypodłogowe, należą metal oraz ceramika. W tym pierwszym przypadku, gdy używa się aluminium lub stali nierdzewnej można mówić o doskonałej wytrzymałości. Surowiec ten nadaje się idealnie do wnętrz w nowoczesnym klimacie. Natomiast w przypadku ceramiki, a konkretnie cokołów wykonanych najczęściej z tego samego materiału co reszta posadzki, świetnie sprawdzą się w łazienkach, czy toaletach, czyli wszędzie tam, gdzie problemem jest częsty kontakt surowca z wodą.

Jak widać, wybór jest całkiem spory, dlatego nie ma obaw, że nie uda się znaleźć czegoś odpowiedniego do wnętrza własnego mieszkania.


Opublikowano

w