Jakie źródła ogrzewania wybrać do pomieszczeń w minimalistycznym stylu?

Wybór odpowiedniego źródła ogrzewania jest niezwykle ważny. W dużej mierze ma wpływa na wysokość rachunków, które i tak do niskich nie należą. Dlatego tak ważna jest metoda, którą zamierzamy ogrzać dom. Oczywiście wybór wbrew pozorom jest naprawdę duży, a błędne decyzja może być bardzo kosztowa szczególnie dla naszego portfela, zatem tu nie ma miejsca na pomyłki. Ale poza ceną należy jeszcze wziąć pod uwagę estetykę oraz funkcjonalność. Porównując różne metody ciekawie prezentuje się ogrzewanie grzejnikowe, szczególnie jeżeli wybierzemy, jeszcze grzejniki Planar Style. A jakie jeszcze źródła ogrzewania wpisują się w minimalistyczny styl?

Ogrzewanie grzejnikowe – wczoraj, dzisiaj, jutro

pokojOgrzewanie grzejnikowe cieszy się nadal największą popularnością. Co zresztą w pełni zrozumiałe, biorąc pod uwagę fakt, iż współpracuje z każdym typem pieców, zarówno na gaz, pelet, czy też węgiel. Jednak jeszcze kilka dekad temu grzejniki do najpiękniejszych nie należały. Były ciężkie i masywne, zatem absolutnie nie sprawdzały się we wnętrzu w stylu minimalistycznym. Na szczęście to już przeszłość, gdyż obecnie można znaleźć grzejniki, które zachwycają subtelną estetyką, a jednocześnie ich parametry techniczne są na świetnym poziomie. Warto zdecydować się na stylowe grzejniki Planar Style. Są to grzejniki płytowe, które również bardzo łatwo utrzymać w czystości, gdyż tak naprawdę wystarczy je przetrzeć, a kurz nie osadza się w zakamarkach. Zatem grzejniki Planar Style polecane są również dla alergików, czy astmatyków. Kolejną ich zaletą jest gładka powierzchnia, co z kolei niweluje ryzyko wypadków, szczególnie gdy ma się dzieci.

Alternatywa dla ogrzewania grzejnikowego

Kiedy preferuje się delikatne i minimalistyczne wnętrza, dobrym wyborem jest też ogrzewanie podłogowe. Otóż całą instalację należy rozmieścić w podłodze, zatem energia z pieca przesyłana jest do rur znajdujących się pod podłogą. Niestety tutaj trzeba pamiętać, że wykonanie takiej instalacji do tanich nie należy. Ważne jest również odpowiednie dobranie materiałów, które pokryją podłogę. A nie wszystkie się sprawdzą. Otóż klasyczne i tanie panele niestety nie są zbyt wytrzymałe. W przypadku takiej instalacji konieczne jest wybieranie masywnych i mocnych materiałów. Zatem można zdecydować się na gres, czy też luksusowe panele winylowe. Niestety w tym przypadku cena jest stosunkowo wysoka, ale na pewno efekt wizualny zasługuje na uwagę.

A może kominek?

Salon jest sercem domu, często można usłyszeć to stwierdzenie. A sercem salonu może być kominek. Szczególnie takiego, gdzie rządzi minimalizm, a przepychu brak. Niewątpliwie kominek wprowadza ciepło i sprzyja wspólnemu spędzaniu czasu. Zatem to dobry wybór metody grzewczej. Oczywiście trzeba tutaj wiedzieć, że kominek należy połączyć np. z ogrzewaniem podłogowym, czy grzejnikowym. Tutaj również stylowe grzejniki Planar Style świetnie mogą się sprawdzić. Można też zdecydować się na zamontowanie wywietrzników, w górnej części ściany. Należy jednak pamiętać, że ciepłe powietrze może ją niszczyć i tworzyć efekt „zakopcenia”, zatem konieczne jest zdecydowanie częstsze malowanie.

Piec akumulacyjny – ciekawy pomysł, ale czy słuszny wybór?

Swego rodzaju nowością jest stosowanie w domu pieca akumulacyjnego, który wykorzystuje energię elektryczną. Zatem na pierwszy rzut oka wydaje się, że rachunki za ogrzewanie będą spore, ale nic bardziej mylnego. Otóż w tym przypadku wykorzystuje się energię z tańszej taryfy, co znacząco ogranicza koszty. Również łatwość obsługi jest zaletą, wystarczy tylko raz nastawić temperaturę. Koniecznie należy zamontować grzejnik akumulacyjny dynamiczny. Ma on zdolność do utrzymywania jednakowej temperatury w całym pomieszczeniu. Jednak takie rozwiązanie ma też wady. W tym przypadku to gorsza estetyka niż w przypadku grzejników Planar Style.

Źródeł ogrzewania jest naprawdę sporo. Zarówno grzejnikowe, ale też kominkowe sprawdzi się do wnętrz w minimalistycznym stylu. Nie przetłaczają one pomieszczeń i są bardzo stylowe. W tym przypadku należy pomyśleć o doborze odpowiednich grzejników. Można też wybrać ogrzewanie podłogowe, tylko cena takiej instalacja do niskich nie należy.


Opublikowano

w