Centralne ogrzewanie elektryczne – drogo, ale czysto

Ogrzewanie elektryczne piece to bardzo ciekawy temat. Dawno minęły czasy, gdy ogrzewanie elektryczne kojarzyło nam się tylko z wysokimi kosztami energii elektrycznej. Teraz ogrzewanie elektryczne to przede wszystkim ekologia, a dzieje się tak ze w czasie ogrzewania domu ogrzewanie elektryczne piece nie zanieczyszcza nam środowiska naturalnego. Piece zaś olejowe, gazowe, węglowe czy jakiegokolwiek spalania zawsze będą wytwarzały nam produkty uboczne swego działania, czyli spaliny zawierające metale ciężkie dwutlenek węgla oraz inne szkodliwe związki. Także wiec gorąco namawiam do ogrzewania elektrycznego, ponieważ w połączeniu z na przykład kolektorem słonecznym lub innym źródłem energii odnawialnej i nieszkodliwej otoczeniu daje nam idealne źródło ciepła.

Idea centralnego ogrzewania

centralny piec

Jeżeli chodzi o samą idee centralnego ogrzewania, to polega ona na tym, że mamy gdzieś, na ogół w piwnicy zamontowany element grzewczy, czyli piec, z którego rozprowadzamy ciepło na całe mieszkanie. Centralne ogrzewanie elektryczne charakteryzuje się tym, że piec, który posiadamy w ciepłowni, jest piecem elektrycznym, natomiast po reszcie pomieszczeń, ciepło może być rozprowadzane za pomocą kaloryferów wodnych, i pompy pompującej tą gorącą wodę. Zaletą takiego rozwiązania technicznego, jest rezygnacja, z materiałów ciepłowniczych, czyli węgla drewna czy oleju opałowego. Niestety koszty prądu elektrycznego sprawią, ze nie będzie to tanie źródło ciepła. Ale istnieje oczywiście alternatywa, która sprawi, że będziemy mogli tanio pozyskać energie elektryczną. Wystarczy zamontować na dachu baterie słoneczne, które będą napędzały nasz piec, a wtedy koszty naszego ogrzewania spadną. Centralne ogrzewanie elektryczne ma właśnie ta zaletę, że w szybki sposób da się je przerobić na baterie słoneczne, co w przypadku ogrzewania wodnego czy węglowego niestety było by bardzo kosztowne. Dlatego wszyscy z was, którzy posiadają, centralne ogrzewanie elektryczne, nie muszą się zbytnio martwić wysokimi kosztami eksploatacji. Wystarczy zaciągnąć kredyt, i przerobić je na baterie słoneczne. Nie dosyć, że będziemy mieli tanie ekologiczne źródło prądu. To po paru latach koszty samego urządzenia zaczną na się zwracać i to z nawiązką. Nie wiadomo, ale w bliskiej przyszłości, może się zdążyć, że tylko takie rodzaje ogrzewania będą stosowane.

Porównywanie źródeł ogrzewania

Wielokrotnie porównywano ogrzewanie elektryczne piece i inne rodzaje urządzeń grzewczych i choć ogrzewanie elektryczne jest energochłonne to energia potrzebna do wytworzenia ciepła w grzałce elektrycznej jest łatwiejsza do wytworzenia, ponieważ można ja czerpać z wielu źródeł. Podsumowując porównanie ogrzewanie elektryczne piece i inne formy ogrzewania nie da się znaleźć tego, kto będzie na pierwszym miejscu a spowodowane jest to tym ze biorąc pod uwagę wszystkie potrzebne nam punkty nie da się znaleźć zwycięzcy. Należy po prostu bacznie zwrócić uwagę, co i do czego jest nam potrzebne czy ma to być energooszczędne i nie szkodzić środowisku czy też chodzi głównie o koszta, a raczej ich redukcje. Niestety każdy musi sobie samemu na to pytanie odpowiedzieć.