Jasność i natężenie oświetlenia

Niestety, świadomość pojęć i jednostek oświetleniowych nie jest dla większości ludzi znana. Tematem dzisiejszego artykuł będzie, więc przedstawienie podstawowych wartości i pojęć. Wszystko po to, aby lepiej dobierać oświetlenie, zmiana miała lepszy wymiar ekonomiczny i nie ucierpiał nasz komfort pracy przy sztucznym świetle.

Zacznijmy od luminacji

Luminancja – oznaczona literami Im, lumen to podstawowa jednostka świetlna w układzie SI, jego jednostką jest kandela. Ustalenie jasności wymaga skomplikowanych obliczeń, na potrzeby oświetlenia wystarczy wiedza im więcej tym jaśniej. Warto też wiedzieć, że, moc 100 W wolframowej żarówki (żarówki starego typu) odpowiada jasności około 200 cd (kandeli). Żarówka LED ma taką samą jasność, i to przy poborze mocy około 8 razy mniejszej, wystarczy więc już 12,5 W, aby oszczędzać na energii elektrycznej.moc żarowóek energiadirect

Dla nas ważne jest to, że ta jednostka ta jest zwykle napotykana na opakowaniach żarówek. Wielkość tego urządzenia bezpośrednio mówi nam, jakie jest jego źródło światła. Chociaż tradycyjne żarówki pobierają dużo mocy to wcale nie przekłada się to na ich strumień świetlny, zobacz szczegóły w tabeli poniżej prezentujemy przybliżoną siłę strumienia różnych rodzajów oświetlenia.

Strumień świetlny jest bardzo ważną zmienną, że przy wyborze oświetlenia powinien zwrócić naszą szczególną uwagę. Należy zachować ostrożność przy wyborze żarówek, ponieważ niektórzy producenci podają niedokładne wartości. Strumień świetlny jest trudny do zmierzenia, co więcej żarówka tego samego typu a innego producenta czy jednego producenta, ale już innego typu (LED, świetlówka, halogen) o tym samym strumieniu, może dawać inne światło niż jej koleżanka. Przy wyborze liczy się, więc nasze subiektywne wrażenie.

Strumień to jedna nie jedyny parametr, są też inne równie ważne. Więcej o tym możesz poczytać chociażby tutaj w sekcji poradniki: http://energiadirect.pl/poradniki/jak-przeliczyc-moc-zarowek

Parametr ten zmniejsza się wraz z wiekiem żarówki. Nie jest to nic nowego. Strumień świetlny spada niemal we wszystkich rodzajach nowoczesnej technologii oświetleniowych od LED’ów po świetlówki czy halogeny. W przypadku lamp kompaktowych strumień świetlny spada do zaledwie 30% pierwotnej wartości początkowej. Dla lamp LED strumień świetlny pod koniec ich żywotności (średnio 20 000 h) utrzymuje się na poziomie 70% pierwotnej wartości. Nie należy też stosować najtańszych opcji, bo te są często wykonane.

Żarówka nie powinna podgrzewać

Żarówka LED nie powinna przegrzać otoczenia, a przynajmniej nie w takim stopniu jak robi to oświetlenie żarowe. Temperatura powyżej 70° C spadła żywotność. Wyższe temperatury mogą być spowodowane złą konstrukcją, ale również może to być wina nieprawidłowego rozmieszczenia, kiedy to na żarówki są zwrócone ku sobie i dzieli je mała odległość. Dobrze jest też sprawdzić czy podawany na etykiecie strumień świetlny jest dostępny natychmiast, czy pojawia się stopniowo. Dla żarówek LED powinien on pojawiać się natychmiast, z pełną mocą. Dla niektórych typów LED żarówka może mieć niewielkie opóźnienie, głównie są to żarówki z funkcją ściemniania. Opóźnienie to powoduje źródło ładowania. Opóźnienie nie może przekraczać w przeciwieństwie do kompaktowej żarówki kilku minut.żarówki rodzaje eneergiadirect

Jednostka ta jest również bardzo ważna. Może również być po prostu zmierzone przy pomocy miernika luksów. Wartości natężenia oświetlenia są podane dla poszczególnych pomieszczeń w normach i muszą być przestrzegane. Poniżej znajduje się tabela z zalecanymi wartościami natężenia oświetlenia dla różnych obszarów.

Inne parametru oświetlenia

Barwa światła (temperatura, barwowa) – jednostka podawana w Kelwinach K. Wskaźnik oddawania barw, jest również bardzo ważną wartością. Można wysnuć wniosek, że moc w watach straciła już a wartości, oczywiście jest ważna, bo dzięki temu wyliczymy, wiedząc jaka jest cena kilowatogodziny i ile energii ile będzie pobierać żarówka, co będzie ujęta na rachunku za prąd.

Wielu producentów, określa także odwzorowanie kolorów, czyli to, w jaki sposób możemy odróżnić barwy przy danym świetle, podając Ra. To wartość wskaźnika oddawania bieli mieści się w zakresie od 0 do 100. Nie kupuj źródła światła o współczynnik oddawania barw niższym niż 80. Przy Ra 80 światło jest naturalne i przyjemne.

Kąt padania światła, żarówki mogą świecić całą swoją bryłą, albo tylko pewnymi pewną częścią. Oznacza to, że światło oświetlać tylko tę część, na którą żarówka jest bezpośrednio skierowana.


Opublikowano

w