baner

PUM

Serwis Instalacyjno – Budowlany

Produkty, Usługi, Pomysły


Klimatyzacja w pokoju dziecka – świetny pomysł czy wręcz przeciwnie?

Klimatyzacja powoli staje się standardowym elementem wyposażenia domów oraz mieszkań. Rodzice małych dzieci zastanawiają się jednak, czy montaż takiego systemu będzie w pełni bezpieczny dla zdrowia ich pociech. Sam borykasz się z podobnym problemem? Uspokajamy – klimatyzowanie pokoi dziecięcych może przynieść same korzyści, lecz konieczne jest spełnienie kilku warunków. W niniejszym tekście tłumaczymy, na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę, aby klimatyzacja dobrze spełniała swoją rolę.

Podstawa to odpowiednie ustawienie nawiewu i temperatury

klimatyzacjaAby praca klimatyzatora nie wpływała negatywnie na zdrowie i samopoczucie dziecka, to strumień płynący z urządzenia nie może zostać ukierunkowany bezpośrednio na łóżeczko, w którym śpi pociecha. Powinieneś zamontować sprzęt w taki sposób, aby ruch powietrza był jak najmniej odczuwalny. Powstawanie przeciągów nie jest pożądanym zjawiskiem, zwłaszcza w przypadku niemowląt, które są bardziej podatne na wychłodzenie i przegrzanie ze względu na niewykształcone funkcje termoregulacji organizmu.

Oczywiście sama regulacja nawiewu to nie wszystko. Równie ważne jest zadbanie o odpowiednie warunki termiczne. Zgodnie z ogólnie przyjętymi zaleceniami, w pomieszczeniu, w którym śpi dziecko, temperatura nie powinna przekraczać 21°C. Jest to oczywiście wartość orientacyjna, która w przypadku letnich upałów może nie być osiągalna. W takim wypadku najlepiej, aby różnica pomiędzy temperaturą w pomieszczeniu klimatyzowanym a otoczeniem wynosiła około 5-6°C.

Wybierz klimatyzator, który odznacza się cichą pracą

Dobierając optymalną jednostkę do zamontowania w pokoju dziecięcym, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na emitowany przez nią poziom hałasu. Fakt, w przypadku klimatyzatorów typu split wszystkie najgłośniejsze podzespoły są zlokalizowane w jednostce zewnętrznej (mowa tutaj o m.in. sprężarce), jednak nawet jednostka wewnętrzna nie jest całkowicie bezgłośna.

Znalezienie „cichego” klimatyzatora nie powinno obecnie sprawiać żadnego problemu. Producenci sprzętu wręcz prześcigają się we wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań, które umożliwiają znaczną redukcję hałasu. Najbardziej zaawansowane jednostki generują odgłosy o natężeniu zaledwie 16 dB – taka wartość odpowiada szumowi liści – dodaje specjalista reprezentujący firmę Waso Klim z Katowic, która zajmuje się montażem i serwisem systemów klimatyzacyjnych.

Dodatkowe źródło ciepła

Większość dostępnych na rynku klimatyzatorów pozwala nie tylko obniżać temperaturę, ale także ją podwyższać. Funkcja grzania okazuje się niezwykle przydatna późną jesienią oraz wczesną wiosną, kiedy nie pracuje jeszcze centralne ogrzewanie. Ogromną zaletą urządzeń klimatyzacyjnych jest ich wysoka sprawność – wystarczy dosłownie kilka minut, aby „dogrzać” dane pomieszczenie. Dzięki temu będziesz mógł w bardzo krótkim czasie ogrzać pokój, np. przed kąpielą dziecka.

Co ciekawe, koszt pozyskania energii cieplnej z pomocą klimatyzatora jest nawet 3-krotnie niższy niż w przypadku klasycznych rozwiązań, takich jak np. grzejniki elektryczne. Musisz jednak pamiętać, że nawet najbardziej wydajna klimatyzacja nigdy nie zastąpi klasycznego systemu grzewczego. Wynika to z faktu, iż wydajność urządzeń klimatyzacyjnych spada wraz z temperaturą panującą na zewnątrz – im bardziej siarczysty mróz, tym droższe grzanie z użyciem klimatyzatora.

Chcesz sprawdzić efektywność danej jednostki? W takim razie zerknij do instrukcji obsługi lub przeczytaj specyfikację konkretnego modelu w internecie. Większość dostępnych dziś na rynku urządzeń pracuje najwydajniej w trybie grzania w zakresie temperatur od 0°C do -5°C.

Czyste powietrze w pokoju malucha

Klimatyzacja zadba nie tylko o komfort termiczny Twojego dziecka, ale także jakość powietrza, jakim oddycha. Jest to oczywiście możliwe dzięki systemowi filtracji, który pozwala usuwać z danego pomieszczenia kurz, pył oraz różne szkodliwe związki odpowiadające za reakcje alergiczne. Urządzenie klimatyzacyjne będzie więc idealnym rozwiązaniem w przypadku maluchów, którzy są alergikami lub cierpią na astmę.

Skuteczność procesu filtracji powietrza jest oczywiście uzależniona od regularnego przeprowadzania prac konserwacyjnych oraz prawidłowej eksploatacji urządzenia. Na filtrach stopniowo gromadzą się różnego rodzaju zanieczyszczenia, które sprzyjają rozwojowi pleśni i grzybów. Właśnie z tego powodu osłony powinny być okresowo czyszczone lub wymieniane na nowe (w zależności od rodzaju). Mycie filtrów nie jest skomplikowanym procesem, dlatego z powodzeniem możesz się nim zająć samodzielnie.

Samo czyszczenie obudowy, wylotów powietrza oraz filtrów nie jest oczywiście wystarczające. Aby zadbać o właściwy stan techniczny klimatyzatora, należy korzystać z usług serwisantów – najlepiej, aby fachowcy kompleksowo sprawdzili działanie urządzenia co najmniej dwa razy w ciągu roku. Zaniedbanie prac konserwacyjnych będzie stanowiło bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia dziecka, a przy okazji wpłynie negatywnie na wydajność klimatyzatora i zwiększy rachunki za energię elektryczną.


Opublikowano

w