Kostka brukowa w ogrodzie – sprytne rozwiązania dla zwiększenia estetyki

Kostka brukowa jest nie tylko materiałem budowlanym, ale także elementem dekoracyjnym, który podnosi walory estetyczne Twojego ogrodu. Nawierzchnia podjazdów i alejek jest jednym z najważniejszych elementów architektonicznych obszarów wokół domu. Ciekawe, nieszablonowe rozwiązania mogą sprawić, że otoczenie Twojego domu będzie niezwykle estetyczne i oryginalne. Zobacz, z jakich sposobów możesz skorzystać, aby cieszyć się pięknym i funkcjonalnym otoczeniem.

polbrukEkologiczne kostki i płyty chodnikowe

To rozwiązanie jest nie tylko ciekawe i praktyczne, ale też pozytywnie wpływa na środowisko. Kostki brukowe i płyty chodnikowe o specjalnych kształtach, po ułożeniu pozostawiają obszar, który można obsiać trawą lub wypełnić żwirem bądź grysem. Dzięki temu woda może przenikać do gruntu – zmniejsza to ryzyko wyjałowienia terenu i chroni ekosystem, a także powoduje, że nadmiar wody nie tworzy kałuż, ani nie spływa do kanalizacji, tylko wsiąka w ziemię.

Ażurowe płyty dostępne na przykład w ofercie firmy Polbruk, mogą tworzyć dodatkowe obszary zielone w miejscach takich jak podjazd do garażu.

Kolorowe, dekoracyjne alejki zamiast szarych, prostych chodników

Podczas aranżowania przestrzeni wokół domu kieruj się fantazją. Kostka brukowa jest nie tylko materiałem budowlanym. Dzięki dostępności wielu kolorów i wzorów kostek brukowych możesz stworzyć w swoim ogrodzie atrakcyjne, kolorowe, a zarazem schludne i stylowe alejki. Postaw na zestawienia kostek w kontrastujących barwach, np. czerwonym i piaskowym. Zamiast prostego chodnika, zdecyduj się na krętą, dekoracyjną alejkę. Zrezygnuj z prostej, szarej nawierzchni bez krawężników i zastąp ją kostką w kolorze grafitowym. Wykorzystaj krawężniki i obrzeża chodnikowe, które nadadzą sznyt ciągom komunikacyjnym.

Kostka brukowa jest materiałem, który ze względu na niewielki rozmiar, możesz układać na wiele różnych sposobów. Jeśli lubisz klasykę i minimalizm, postaw na proste, geometryczne wzory. Jeśli szukasz bardziej fantazyjnych rozwiązań, wybierz kilka kolorów kostek i ułóż mozaikę lub fantazyjny wzór.

Wyspy, fontanny, rabaty

Kostka brukowa, obrzeża chodnikowe, palisady, płyty chodnikowe to elementy, które mogą wyznaczać w Twoim ogrodzie nie tylko ciągi komunikacyjne, ale też dodatkowe obszary oraz tworzyć trójwymiarowe przestrzenie.

Dzięki rozmaitym kształtom i rozmiarom materiałów budowlanych (dostępnych w ofercie firmy Polbruk), możesz zdecydować się na przykład na zbudowanie podwyższonej rabaty. Jest to ciekawe rozwiązanie, które ożywia i dekoruje obszar ogrodu.

Jeśli dysponujesz dużym, betonowym podjazdem, spróbuj ożywić go wyspą z rabatą lub niewielką fontanną. Spowoduje to, że teren nie będzie wyglądać surowo i przytłaczająco. Rozległy, płaski obszar trawnika możesz z kolei urozmaicić, wyznaczając za pomocą palisad lub obrzeży chodnikowych wyspę z roślinnością. Istnieje też możliwość otoczenia jej oczkiem wodnym, przez który będzie prowadzić niewielka kładka.

Mnogość kostek brukowych, płyt chodnikowych i innych materiałów budowlanych powoduje, że masz niemal nieograniczone możliwości na aranżację Twojego ogrodu i podjazdu. Możesz wyznaczać łuki, okręgi, układać wzory, mozaiki i wydzielać dodatkowe przestrzenie. Wszystko zależy od Twojej wyobraźni i materiałów, które wybierzesz.


Opublikowano

w