Kotły na pellet a emisja CO2 – jakie są korzyści dla środowiska naturalnego

pelletW ostatnich latach kotły na pellet stają się niezwykle atrakcyjnym rozwiązaniem grzewczym w każdym domu i innych budynkach. Dzieje się tak między innymi dlatego, że ich wpływ na środowisko jest stosunkowo pozytywny w zestawieniu z klasycznymi kotłami opalanymi węglem, olejem opałowym lub drewnem. Znaczenie ma jednak klasa kotła, który się posiada. Podpowiadamy dzisiaj, jakie korzyści niesie korzystanie z takiego systemu grzewczego, a także jak sprawdzić klasę kotła. Zapraszamy do lektury.

Kotły na pellet – korzyści z użytkowania

Pellet to paliwo, które wytwarza się w następstwie przerobu odpadów drzewnych. Sprawia to, że jest materiałem przetworzonym, który nie służy bezpośrednio do ogrzewania, lecz jest pozyskiwany z recyklingu. Kotły na pellet umożliwiają wykorzystanie wspomnianych odpadów, zapewniając źródło ciepła. Korzyścią w tym przypadku jest redukcja niepotrzebnych odpadów. Co ważne, kotły tego typu są dużo bardziej efektywne niż kotły opalane paliwem tradycyjnym. W praktyce czerpią mniej paliwa, by ogrzać ten sam pokój. W konsekwencji można mówić o znacznie mniejszej emisji CO2, gdyż samo spalanie jest bardziej wydajne. Kotły na pellet emitują nawet do 50% mniej dwutlenku węgla. A to oznacza już realne korzyści dla środowiska.

Warto zauważyć, że spalanie pelletu w kotłach uchodzi za mniej szkodliwe dla powietrza niż w spalanie tradycyjnych paliw. Kotły posiadają systemy filtrów, które mają zapobiegać wydzielaniu szkodliwych zanieczyszczeń do atmosfery. Redukuje się zatem nie tylko emisję CO2. Znaczenie dla tych procesów ma klasa kotła na pellet.

Jak sprawdzić klasę kotła?

Na rynku istnieje kilka klas kotłów. Klasa określa efektywność energetyczną oraz poziom emisji zanieczyszczeń tego urządzenia. Zatem jak sprawdzić klasę kotła? Przy zakupie z pewnością natkniesz się na stosowną informację na ten temat. Jeśli jednak Twój piec ma trochę lat, możesz szukać tabliczki znamieniowej na kotle. Zawiera ona informacje odnoszące się do modelu, producenta, mocy oraz innych parametrów.


Opublikowano

w