Malowanie elewacji budynku – jak wziąć się za to samodzielnie?

Zależy ci na tym, aby zmienić kolor swojego domu? A może dopiero chcesz pomalować go po raz pierwszy? W takim przypadku możemy skorzystać z usług firm świadczących tego rodzaju usługi. Możemy też pomalować dom samodzielnie niższym kosztem. Jak to zrobić?

Pamiętaj o bezpieczeństwie!walek

Malowanie elewacji budynku nie różni się zasadniczo od malowania jego wnętrz. Oczywiście, malujemy wtedy w nieco innym otoczeniu – na zewnątrz, najczęściej na drabinie, aby dosięgnąć także na piętro. Wobec tego musimy wtedy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, aby nie narazić się na poważne wypadki.

Dobra drabina, która będzie stabilnie posadowiona na podłożu to podstawa. Także nie możemy zapominać o odpowiednim obuwiu, ponieważ malowanie w klapkach lub innym luźnym obuwiu nie jest zbyt dobrym pomysłem.

Jakie narzędzia wybrać do malowania?

Mamy zasadniczo dwa rozwiązania – możemy malować z wykorzystaniem wałków albo możemy zdecydować się na malowanie natryskowe. Każda z tych metod ma swoje plusy i minusy.

Malowanie wałkiem jest dokładniejsze, możemy wtedy dosięgnąć nawet w najmniejsze zakamarki i dokładnie pokryć je farbą. Z drugiej strony malowanie zajmie nam wtedy dość dużo czasu.

Z kolei malowanie z użyciem urządzenia natryskowego jest łatwiejsze, ale za to musimy dobrze zabezpieczyć okna i inne elementy domu, aby nie pokryć ich warstwą farby. Oczywiście, musimy też mieć urządzenie do malowania natryskowego, które jest droższe od wałków i kuwety do malowania.

Malowanie elewacji krok po kroku

Na początek potrzebujemy odpowiednie farby zewnętrzne, które będą mogły zapewnić nam oczekiwany rezultat. Najpopularniejsze to farby akrylowe, ale pamiętajmy o tym, że farba powinna być dopasowana do rodzaju tynku.
Szeroki wybór oferuje firma Baumit. Oferowane przez nich farby elewacyjne to wysokiej jakości produkty przeznaczone do malowania powierzchni zewnętrznych budynków.

Przed rozpoczęciem malowania elewację powinniśmy oczyścić, jeżeli jest ona zabrudzona, ma odpadające płaty obecnej warstwy farby. Możemy wykorzystać w tym celu szczotki lub myjki ciśnieniowe. Potem powinniśmy uzupełnić wszystkie ubytki oraz pomalować ścianę farbą podkładową, która zapewni dobre trzymanie.

Po tych zabiegach przygotowawczych możemy już zacząć malowanie wybraną farbą. W zależności od jej jakości będziemy musieli pomalować ściany jeden raz lub dwa razy.


Opublikowano

w

Tagi: