Ile kosztują materiały do malowania elewacji?

Przed podjęciem decyzji o odświeżeniu elewacji warto zaznajomić się z obecnym kosztem materiałów. To pozwala zaplanować budżet i przygotować się na konkretny wydatek. Dziś przyjrzymy się temu, ile mniej więcej należy wydać, aby nadać budynkowi estetyczny wygląd.

Co wpływa na cenę malowania ścian?

malowanie elewacji

Przy wycenie zlecenia fachowcy biorą pod uwagę trzy czynniki. Pierwszym z nich jest powierzchnia oraz wysokość budynku. Jak łatwo się domyślić, usługa dla jednorodzinnego domku parterowego będzie tania. A ile za malowanie elewacji policzą sobie fachowcy w przypadku obiektu wielokondygnacyjnego? Ekipa alpinistyczna lub podnośnik koszowy z pewnością podwyższy koszt realizacji o kilkadziesiąt procent.

Drugi czynnik to zakres malowania. Trzeba bowiem pamiętać, że nie na każdą elewację da się położyć farbę bez uprzedniego przygotowania. Ostatnim czynnikiem, dość pokrewnym z drugim, jest sposób malowania. Wybór metody (np. natryskowej) zależy od tego, w jakim stanie jest elewacja i co będzie korzystniejsze finansowo.

Ile za malowanie elewacji w zależności od rodzaju powierzchni?

Pomalowanie nowego budynku to stosunkowo proste zadanie, ponieważ nie wymaga specjalnego przygotowania. Jednak starsza elewacja wymaga czyszczenia oraz mycia, przez co cena malowania ścian wzrasta – i to o ponad połowę. Standardowa usługa to koszt rzędu 30-45 zł/m². Połączenie jej z kompleksowym czyszczeniem zwiększa wydatek nawet do 50-70 zł/m².

Cena malowania ścian staje się większa także w przypadku drewnianych elewacji. Wynosi ona od 50 do 100 zł/m² w zależności od rodzaju materiału.

Ile za malowanie elewacji w zależności od farby?

Powyższe ceny dotyczą wyłącznie tzw. robocizny. Należy do tego jeszcze dodać koszt materiałów do malowania elewacji. Ich cena różni się w zależności od rodzaju farby. Standardowe materiały akrylowe są najtańsze – zaledwie 20-28 zł/l. Porównywalna cena malowania ścian występuje w przypadku użycia farby polikrzemianowej – 21-25 zł/l. Oba materiały sprawdzają się w większości sytuacji. A ile za malowanie elewacji farbami silikonowymi i silikatowymi? Ich cena to – w kolejności – 30-45 zł/m² i 20-35 zł/m².

Czy cena malowania ścian różni się w zależności od regionu?

Niestety, ten czynnik też ma znaczenie dla ogólnego kosztu wykonania. W dużych miastach zachodniej Polski zarówno koszt materiałów, jak i robocizna są wyraźnie wyższe w porównaniu do wsi oraz niewielkich miasteczek na wschodzie. Dla przykładu: malowanie elewacji we Wrocławiu kosztuje w przybliżeniu 40 zł/m², a w Ostrowcu Świętokrzyskim – około 32 zł/m².

Komu powierzyć malowanie elewacji?

Aby mieć pewność, że materiały do malowania elewacji zostaną dobrze wykorzystane, trzeba znaleźć profesjonalistów. To bardzo proste zadanie – pod warunkiem skorzystania z naszego serwisu. Zleceniomat pomaga znaleźć najtańsze i jednocześnie najlepsze oferty w okolicy. Specjaliści sami zgłoszą się z propozycją wykonania oraz przedstawią cenę malowania ścian.

Zapraszamy więc do skonstruowania zlecenia przy pomocy naszego serwisu.


Opublikowano

w

Tagi: