Meble ogrodowe: co to jest technorattan i jakie są jego zalety?

Meble technorattanowe szturmem zdobyły serca całej branży gastronomicznej. Nic dziwnego: to właśnie w ogródkach restauracyjnych i przyhotelowych patio potrzebne są meble odporne na wilgoć, niewzruszone na zabrudzenia jedzeniem i ciągłe przesuwanie. Meble, które można zostawić na deszczu, słońcu i wichurze. Takie właśnie są meble technorattanowe, które są coraz bardziej widoczne też w naszych przydomowych ogródkach.

krzesła
Technorattan to niezwykle trwały i odporny na zniszczenia zamiennik dla naturalnego rattanu i wikliny. Fot. Ogrodosfera

Meble technorattanowe pojawiły na rynku się jako trwały i wytrzymały odpowiednik mebli rattanowych. Rattan, jako materiał naturalny, łatwo się niszczy, odbarwia i strzępi. Trudno jest go zaimpregnować, niełatwe jest też pokrycie go farbą ochronną. Dlatego, mimo niewątpliwe urody tego surowca, istnieje potrzeba zastąpienia go nieco trwalszymi materiałami. Meble rattanowe wyplata się z naturalnych włókien roślin tropikalnych, przypominających palmy. Technorattan natomiast wytwarzany jest fabrycznie. Dzięki temu, splot jest niezwykle równy i regularny. Przekłada się to na wygląd mebli: wszędzie, gdzie pojawiają się meble technorattanowe, aranżacja nabiera minimalistycznego wymiaru.

fotele
Meble technorattanowe pasują do każdej aranżacji ogrodu. Fot. Ogrodosfera

Dodatkowo, technorattan, jako materiał syntetyczny, jest odporny na przenikanie wilgoci, nie odbarwia się pod wpływem słońca, jest też odporny na uszkodzenia mechaniczne w stopniu zdecydowanie większym niż drewno, rattan lub jakikolwiek inny naturalny surowiec. Dla uzyskania elastyczności, technorattan zawiera zawsze domieszkę włókien gumowatych tworzonych na bazie kauczuka. To właśnie dzięki nim siedziska krzeseł lub kanap technorattanowych elastycznie dostosowują się do ciała człowieka.

Najczęściej spotykane kolory mebli technorattanowych są stonowane: dominują beże i szarości. Szczególnie popularny jest ciemny grafit, chyba ze względu na swoją uniwersalność: wpisuje się doskonale w każdą aranżację ogrodu. Nieodłącznym elementem mebli technorattanowych są miękkie pokrowce i poduszki. Szukając mebli technorattanowych, zwróćmy szczególną uwagę na to, jakiej są jakości. Spróbujmy ocenić, czy poduszka łatwo się odkształci. Z jakiego jest materiału. Czy można zdjąć pokrowiec. Czy poduszki można uprać w pralce. Poduszki spłaszczone, zniszczone, odbarwione natychmiast obniżają wygląd całego zestawu.

Ciekawostką jest fakt, że z technorattanu można zrobić meble o zdecydowanie bardziej wymyślnych i różnorodnych kształtach i wymiarach niż w przypadku rattanu. Popatrzmy na zdjęcie poniżej:

bialy-technorattan

fotel

restaura
źródło zdjęć: http://ogrodosfera.pl/meble-technorattan

Krzesła wykonane zostały tutaj z cienkiej warstwy materiału. Aby utrzymały ciężar ciała przeciętnego człowieka, muszą być mocne i stabilne. Nie mogą pękać ani odkształcać się. uzyskanie takiego wyglądu w przypadku mebli rattanowych nie byłoby możliwe. Stoły z technorattanu nie zawsze muszą mieć blaty pokryte szkłem – syntetyczna plecionka jest na tyle wytrzymała, że z łatwością poradzi sobie z ciągłym przesuwaniem naczyń, z nieuchronnie pojawiającymi się plamami z tłuszczu, kawy, wina i innych potraw, które będziemy spożywać na świeżym powietrzu.

Na szczególną uwagę zasługują leżaki z technorattanu: niezwykle eleganckie, stanowią doskonałą przeciwwagę dla siermiężnych leżaków plastikowych, na które nierzadko decydujemy się z bólem serca, ale z myślą o ich praktycznym wymiarze. Nad basenem bowiem najlepiej sprawdzają się meble z tworzyw sztucznych, nieprzemakalne i odporne na wielogodzinne wystawienie na pełen słońce. Technorattan spisuje się w takich warunkach doskonale.

Gdy staniemy się już szczęśliwymi posiadaczami mebli technorattanowych, jedną z pierwszych rzeczy, które rzuca nam się w oczy jest łatwość, z jaką się je czyści. Nie trzeba angażować w tę czynność specjalnych środków chemicznych, czasu ani pieniędzy. Wystarczy delikatny detergent i kawałek bawełnianej szmatki. Dla oszczędzających swoje siły i czas, wystarczy polanie mebli wodą z ogrodowego szlaucha. Wcześniej oczywiście należy zdjąć elementy materiałowe.

technorattanowy
Na zdjęciu: technorattanowy zestaw, składający się z kilku oddzielnych elementów, które można ze sobą dowolnie łączyć. Fot. Ogrodosfera

Meble technorattanowe nie wymagają tez żadnych prac konserwujących ani impregnujących. Nie trzeba ich odnawiać po każdym sezonie, nie trzeba też specjalnie zabiegać o zabezpieczanie ich na zimę. W przeciwieństwie do drewna, mogą stać w ogrzewanych pomieszczeniach. Dlatego niektórzy, po zakończonym sezonie ogrodowym, decydują się na zaangażowanie mebli ogrodowych w pomieszczeniach domowych, gdzie wyglądają równie efektownie, jak na naszych tarasach, balkonach i w ogrodowych zakątkach. Dodatkowo, meble z technorattanu nie popękają, gdy znajdą się w pomieszczeniu, w którym temperatura spada poniżej zera. Dzięki temu, można je swobodnie przechowywać w domkach narzędziowych, szopach i nieogrzewanych garażach blaszanych bez obaw o przemrożenie i popękanie materiału. Przenoszenie mebli z ogrodu do domu nie jest trudne: wbrew pozorom, meble z technorattanu są lekkie.

zestaw
Na zdjęciu: zestaw składający się z dwóch sof, dwóch wygodnych foteli oraz niewielkiego stolika kawowego. Fot. Ogrodosfera

Jak widać, technorattan jest doskonałą propozycją dla osób, które rezygnowały dotąd z mebli rattanowych mimo usilnego marzenia, aby właśnie takie meble posiadać. Przeszkodą zwykle były problemy z utrzymaniem ich w dobrej formie po dwóch sezonach. Meble technorattanowe, mimo że zdecydowanie są droższe niż meble rattanowe, dają ten komfort, jakim jest uzyskanie solidnego i trwałego produktu na lata. Meble technorattanowe można zostawić na otwartym terenie bez konieczności organizowania dla nich pokrowców na deszcz. Niekonieczne jest też rozwijanie nad nimi osłony ani chowanie ich do domu za każdym razem, kiedy zbiera się na wichurę.


Opublikowano

w

Tagi: