Najczęściej stosowane pułapki przez deweloperów

Zakup mieszkania – tak kapitałochłonna inwestycja powinna być wolna od ryzyka, a to niwelujemy poznając dewelopera, zasięgając opinii o nim oraz przede wszystkim czytając wnikliwie umowę deweloperską gdy już zdecydujemy się na tego konkretnego.

mieszkania lublin deweloperJedną z najczęściej stosowanych pułapek w umowach deweloperskich jest zmienna cena mieszkania w zależności od różnic w jego powierzchni. Może nagle się okazać, że materiały budowlane były droższe lub deweloper poniósł większe koszty pracy, które chce sprytnie przenieść na nabywcę mieszkania. Niedopuszczalne jest podpisanie umowy z zapisem o waloryzacji ceny mieszkania.

Kolejnym często stosowanym przekrętem jest zapis mówiący o tym, że deweloper nie bierze odpowiedzialności za opóźnienia w budowie. A jeśli one wystąpią są z przyczyn „niezależnych” od firmy. Gdy nabywca znajdzie go w swojej umowie, powinno dać mu to do myślenia. Powody opóźnienia muszą być jasno wskazane i uzasadnione, a deweloper jest za nie odpowiedzialny. Argumenty tj. warunki atmosferyczne, zmiany w przepisach budowlanych czy długi czas oczekiwania na decyzję administracyjną są absurdalne, a klienci nie powinni ich akceptować. Profesjonalne firmy deweloperskiej biorą te możliwości pod uwagę w momencie planowania budowy.

Jeśli w umowie z deweloperem znajduje się zapis mówiący o tym, że kupujący wyraża zgodę na zastosowanie innym materiałów niż te, które wcześniej zostały ustalone, automatycznie umowa staje się niezgoda z prawem, gdyż tym sposobem klienci godzą się na znaczące zmiany w budowie bez możliwości rezygnacji. Skutkiem tego, może być znaczący wzrost kosztów mieszkania przez zastosowanie droższych materiałów, o których wcześniej nie było mowy.

Powszechnym zapisem, którego nie powinno być w umowie między klientem a deweloperem jest mówiący o tym, że sprzedający może rozwiązać umowę z klientem bez podania przyczyny.

Kupujący mieszkanie powinien również nabrać podejrzeń jeśli usłyszy, że o terminie oddania jego mieszkania dowie się kilka dni wcześniej. To zdecydowanie za krótki czas, ponieważ nabywca z różnych prywatnych przyczyn może nie móc tak szybko odebrać swojego lokalu (pobyt w szpitalu,wycieczka za granice,zobowiązania w pracy). O odbiorze mieszkania sumienni deweloperzy informują kilka miesięcy wcześniej.

Nie wystarczy wyszukać rankingu typu najlepsze mieszkania lublin deweloper i wybrać tego z pozytywnymi opiniami. Nie zawsze to pomoże uchronić się przed oszustwem. Przede wszystkim trzeba uważnie czytać umowy,jeśli mamy taką możliwość warto skonsultować umowę z prawnikiem. Może mamy znajomych,którzy kupowali lokale od deweloperów, dodatkowo warto ich zapytać o radę. Kupno mieszkania to poważna inwestycja i należy podchodzić do niej z rozwagą.


Opublikowano

w