Nowoczesne ogrzewanie domu – co wybrać?

Już na etapie projektowania domu należy zastanowić się, jaki rodzaj ogrzewania będzie najlepszy. Trzeba wziąć pod uwagę nie tylko finanse, ale i względy ekologiczne – zwłaszcza w momencie, gdy wzrasta tendencja do rezygnacji z paliw kopalnych. Nowoczesne ogrzewanie domu powinno być nie tylko ekologiczne, ale i optymalne – by produkować tyle ciepła, ile jest nam potrzebne, przy okazji nie rujnując portfela. Nad czym warto się zastanowić?

Kotły gazowe

Kotły gazowe to dobre rozwiązanie zarówno dla domów jednorodzinnych, jak i do mieszkań. Charakteryzują się dobrą ceną w stosunku do jakości oraz wydajności. Można nimi ogrzewać zarówno wodę, jak i pomieszczenia. Szczególnie warto zastanowić się nad kotłami kondensacyjnymi – są odrobinę droższe od tradycyjnych, ale dają o wiele więcej ciepła, przy tym samym nakładzie paliwa. Są bezpieczne – szczególnie modele z zamkniętą komorą spalania. Zajmują mało miejsca – te najmniejsze przepływowe mogą być powieszone nawet na ścianie w łazience. Sterownik jest w stanie dostosowywać się do pogody na zewnątrz. Można także układać programy tygodniowe, kiedy np. wyjeżdżamy z domu.

Pompy ciepła

Nowoczesne ogrzewanie domu może swoją energię czerpać ze źródeł odnawialnych, które mamy za darmo. Pompy ciepła pobierają ją z wody, powietrza czy z gruntu. Choć ich instalacja wiąże się ze sporymi wydatkami (szczególnie gruntowa), to późniejsze koszty eksploatacji są bardzo atrakcyjne. Maksymalnie oszczędzamy też środowisko przed ewentualnymi spalinami. Jest to również dobre rozwiązanie, gdy w domu chcemy zastosować ogrzewanie podłogowe. W zależności od rodzaju pompy ciepła, możemy je zastosować nie tylko do domów, które są dopiero projektowane, ale także do tych, które już stoją.

Kolektory słoneczne

Coraz więcej osób decyduje się na kolektory słoneczne, choć używamy ich głównie po to, by ogrzać wodę w domu. Są bardzo oszczędne i ekologiczne – szczególnie latem, wiosną i słoneczną jesienią. Niestety, w naszym klimacie zimą mogą pojawiać się problemy. Koszt ich założenia w ostatnich latach zdecydowanie zmalał, można się również postarać o dofinansowania z budżetu państwa. Można je zainstalować zarówno na dachach, jak i na powierzchni działki.

Ogrzewanie płaszczyznowe

Dobrym rozwiązaniem jest rezygnacja z tradycyjnych grzejników, a skupienie się wyłącznie na bodaj najbardziej nowoczesnym ogrzewaniu domu – tym podłogowym. Jest ono znacznie zdrowsze – nie unosi pyłu i kurzu, więc na pewno pokochają je alergicy. Można je stosować z powodzeniem w większości pomieszczeń, trzeba jednak pamiętać, by nie kłaść na nie dywanu czy też zasłaniać zbyt dużej powierzchni meblami. Dzięki temu ciepło będzie się mogło spokojnie unosić, a pomieszczenia będą ogrzane równomiernie (przy grzejnikach często najcieplej jest tylko w jednym miejscu). Dobrze jest zapoznać się głębiej z tematem. Służą temu różne portale branżowe, takie jak https://ogrzewamdom.pl/.

Nowoczesne ogrzewanie domu to standard w dzisiejszych czasach. Jest nie tylko lepsze dla środowiska, ale i dla nas. Ceny instalacji na szczęście są coraz niższe, a korzyści w postaci mniejszych rachunków za eksploatację oraz zdrowego powietrza – bezcenne.