O czym pamiętać kładąc dach?

roofDach to jedna z najważniejszych części budynku, która zapewnia bezpieczeństwo, ale także powinna być funkcjonalna i estetyczna. Podstawową funkcją dachu jest ochrona przed deszczem, śniegiem, wiatrem i promieniowaniem słonecznym. W zależności od jakości dachu, może on służyć przez długie lata, lub w krótkim czasie zacząć wadliwie izolować ciepło i zacząć przepuszczać wilgoć.

Z tego powodu warto się dobrze zastanowić nad wyborem dachu  oraz pamiętać o odpowiednim ociepleniu przykładowo przy pomocy pianki poliuretanowej.

Rodzaje dachów

Ze względu na konstrukcję, kształt oraz kąt pochylenia połaci, dachy możemy podzielić na płaskie oraz strome.

Dachy płaskie

Nazywane również stropodachami, są często wybierane do domów energooszczędnych, na których będą montowane panele słoneczne. Można również dach płaski wykorzystać jako taras czy nawet ogród. Coraz częściej dachy tego rodzaju przestają być pustym miejscem, a stają się przestrzenią użytkową.

Dachy strome

Wśród dachów stromych wyróżniamy jednospadowe, dwuspadowe, czterospadowe oraz wielospadowe. Charakterystyczny i często wykorzystywany jest dach namiotowy, który stosujemy na budynkach o kształcie kwadratu lub wieloboku. Dachy strome nie dają możliwości stworzenia tarasu itp. ale często pozwala na utworzenie strychu.

Więźba dachowa

Najważniejszym elementem odpowiadającym za podtrzymanie całego dachu jest więźba dachowa. To nic innego, jak drewniana konstrukcja, która podtrzymuje obciążenia pokrywy dachowej.
Do jej wykonania powinnyśmy użyć jak najlepszych materiałów, ponieważ musi ona wytrzymać długotrwałe utrzymywanie ciężaru. Ze względu na ich trwałość i wytrzymałość do konstrukcji często decydujemy się na drewno świerkowe lub sosnowe.

Dach jest inwestycją bardzo kosztowną, która jest jednak warta swojej ceny. Próbując zaoszczędzić na produktach, trafimy na tańsze, ale o zazwyczaj gorszej jakości, co zmniejszy trwałość dachu. Po kilku latach może się okazać, że dach zaczyna przeciekać, przepuszczać ciepło i konieczna jest jego naprawa, bądź renowacja. W ten sposób zamiast chcianej oszczędności, będzie trzeba zapłacić o wiele więcej. Z tego powodu lepiej jest zainwestować w materiały lepszej jakości, a za to o wiele dłużej móc cieszyć się dobrym zadaszeniem.


Opublikowano

w

Tagi: