baner

PUM

Serwis Instalacyjno – Budowlany

Produkty, Usługi, Pomysły


Ochrona stóp

obuwieStopy, choć to niepozorna część ciała, są bardzo dla nas ludzi istotne. To one m.in. umożliwiają przyjęcie wyprostowanej postawy ciała i dźwigają cały jego ciężar, to one pozwalają na przenoszenie obciążeń kilkukrotnie większych niż waga człowieka. Ta niepozorna część ciała narażona jest na wiele urazów u osób prowadzących statyczny lub dynamiczny styl życia, u osób wykonujących lżejsze i cięższe obowiązki służbowe. I przed tymi urazami należy je chronić – niesprawny narząd ruchu to mniejszy komfort życia.

Właściwe obuwie

Jednym z czynników będącym przyczyną urazów i bólu stóp jest obuwie, a właściwie źle dobrane obuwie. Za ciasne, za małe, za ciężkie, za wysokie, z niewłaściwego materiału noszone przez wiele godzin sprawiają, że cierpi skóra, która nie oddycha i zaczyna się pocić, ulega otarciom, że cierpi układ kostny, który ulega deformacjom. Dobór właściwych butów ważny jest i w życiu prywatnym, i w życiu zawodowym.

Buty w pracy

Zwykłe buty gwarantują podstawową ochronę stóp przed czynnikami tj. zabrudzenia, zakurzenia, zatem są dopuszczalne na stanowiskach, gdzie nie występuje duże ryzyko uszkodzenia stóp. W przemyśle ciężkim, na budowach, w transporcie i logistyce, na stanowiskach produkcyjnych ochronę stopom, zwłaszcza przedniej ich części, przed zmiażdżeniem, zgnieceniem, przecięciem zapewniają trzewiki robocze z noskami metalowymi.

Jak to z noskami było

Podnoski w butach pracowniczych pojawiły się zaraz po rewolucji przemysłowej. Umieszczony w przedniej części buta kawałek nierdzewnej blachy zapewniał skuteczną ochronę stóp. Z biegiem czasu buty z noskami ulegały kolejnym metamorfozom wyglądu – stały się bardziej zgrabne (czasem po wyglądzie trudno ocenić czy mają noski czy nie), bardziej designerskie, powstały różne modele butów z podnoskami. Ze względu na to, że blacha sprawia pewien dyskomfort w postaci szybkiego marznięcia palców w pomieszczeniach, w których panuje niska temperatura, wymyślono obuwie z noskami kompozytowymi, polimerowymi i z tworzyw sztucznych. Są one wykorzystywane w zakładach, gdzie montowane są detektory metalu oraz przez wszystkich tych pracowników, którzy wolą nieco lżejsze buty.

Czy noski kompozytowe, polimerowe i z tworzyw sztucznych zapewniają taką samą ochronę jak metalowe?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: „Nie”. Noski metalowe zapewniają najlepszą ochronę i wszędzie tam, gdzie występuje ryzyko przecięcia, upadku ciężkich przedmiotów, przygniecenia i zmiażdżone powinny być bezwzględnie stosowane. Dobrze dobrane buty robocze z metalowymi noskami są komfortowe w użytkowaniu.


Opublikowano

w