baner

PUM

Serwis Instalacyjno – Budowlany

Produkty, Usługi, Pomysły


Odzież BHP i inne środki ochrony konieczne w pracy

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie środków ochrony swoim pracownikom. Warto również pomyśleć o odzieży roboczej i akcesoriach, które ułatwią pracę w trudnych warunkach.

Odzież robocza – kiedy jest wymagana?

bhpOdzież ochronna i odzież robocza to dwa różne pojęcia. Odzież ochronna musi być bezwzględnie zapewniona przez pracodawcę. Odzież tego typu ochrania przed czynnikami zagrażającymi zdrowiu lub życiu pracowników. Odzież robocza natomiast ochrania przed brudem i innymi aspektami, które nie są bezpośrednim zagrożeniem. Mimo to, odzież robocza niejednokrotnie jest niezbędna, ze względu na ryzyko pośrednie. To właśnie ryzyko tego rodzaju często skutkuje tragicznymi wypadkami w zakładzie. W przypadku pracy na budowie lub w magazynie, wymagana jest dodatkowa ochrona palców. To podstawowe zabezpieczenie, gdy w miejscu pracy obecne są ciężkie, niestabilne obiekty. Obuwie robocze najczęściej wykazuje także właściwości antystatyczne i antypoślizgowe. W praktyce więc również odzież i obuwie robocze chronią życie i zdrowie pracowników. Specjalistyczne ubrania robocze stosowane są także w celu zachowania higieny i bezpieczeństwa podczas procesów produkcyjnych. W takim celu najczęściej stosowane są kombinezony robocze.

Odzież BHP i akcesoria robocze

Środki ochrony to nie tylko odzież, ale także ochronniki słuchu, hełmy, środki ochrony oczu. Przydatne są również rękawice robocze. W trudnych warunkach niejednokrotnie dochodzi do zranień dłoni. Tymczasem nawet drobne zranienie może doprowadzić do groźnych konsekwencji. Jeśli pracownicy mają do czynienia z przedmiotami brudnymi, rdzewiejącymi lub pokrytymi toksycznymi substancjami – ochrona dłoni jest konieczna. Ponadto, odzież BHP to również odblaskowe kamizelki oraz ubrania i akcesoria oznakowane. Oznakowanie BHP powinno wyróżniać się odblaskową kolorystyką. Należy stosować rozpoznawalne symbole, zgodnie z przepisami o bezpieczeństwie i higienie pracy. Takie niepozorne elementy mogą uratować życie każdemu z członków kadry. Ogromne znaczenie mają na przykład oznaczenia na kamizelkach, hełmach i odzieży ratowników medycznych.

Odzież ochronna i robocza, a także odpowiednie oznakowanie BHP to podstawowe wyposażenie zabezpieczające kadrę przed niebezpieczeństwem w miejscu pracy. Przed zakupem warto zapoznać się z charakterystyką produktu oraz stopniem i rodzajem zapewnianej ochrony.


Opublikowano

w