Ogrzewanie podłogowe wodne

podloga ogrzewanaTego typu ogrzewanie cieszy się popularnością w Europie od przeszło trzydziestu lat. Zastosowanie  ogrzewania płaszczyznowego pozwala uzyskać  rozkład temperatur  w pomieszczeniu najbardziej zbliżony do idealnego, jak również osiągnąć znaczne oszczędności. Wodne ogrzewanie podłogowe jest jednak droższe niż sama instalacja z grzejnikami. Instalacja wodnego ogrzewania podlega kilku zasadom, których najlepiej przestrzegać jeśli nie chcemy niespodzianek zimową porą. W rurach ułożonych na izolacji cieplnej i przeciwwilgociowej płynie woda grzewcza. W zależności od systemu rury leżą bezpośrednio na izolacji bądź montowane są około 1 cm nad nią.

Przewody zalewa się podkładem zwanym jastrychem, na którym powstaje warstwa wykończeniowa podłogi. Jastrych  to mieszanina piasku, żwiru, wody i spoiwa- zwykle cementu. Jastrych, na którym budowane jest wodne ogrzewanie podłogowe, musi być oddylatowany od ścian.

Dylatacje wykonuje się wzdłuż wszystkich ścian, filarów oraz otworów drzwiowych. Tak budowana jest ciepła podłoga. Decyzję o tym czym wykończymy podłogę powinniśmy podjąć na etapie projektu ponieważ każdy materiał inaczej przewodzi ciepło. Rodzaj podłogi wpływa na decyzję odnośnie doborze średnic przewodów i odstępów pomiędzy nimi.

Na ogrzewanie podłogowe można układać kamień naturalny na przykład marmur, granit czy płytki ceramiczne, które dobrze przewodzą ciepło. Podłogę możemy wykończyć również wykładzinami dywanowymi lub panelami podłogowymi ale muszą być one przeznaczone do układania na  ogrzewaniu podłogowym, bądź drewnem. Drewno powinno być dokładnie wysuszone. Większość producentów nie zaleca stosowania drewna w sferach brzegowych, gdzie występuje wyższa temperatura.  Są również materiały, które przeszkadzają efektywnemu ogrzewaniu podłogowemu. Ilość ciepła oddawanego przez podłogę jest ograniczona w wynosi ok. 70-80W/m2. Taka jest dopuszczalna temperatura podłogi. Jest to jednak wystarczające , aby ogrzać nowe domu. Inaczej sytuacja przedstawia się ze starami domami, które na dodatek mają nieszczelne okna, wtedy ogrzewanie podłogowe trzeba uzupełnić grzejnikami. Taki mieszany system najlepiej sprawdza się w domkach jednorodzinnych.