Panele czy płytki – na co warto się zdecydować?

paneleDecydując się na pokrycie podłogi w pomieszczeniach takich jak kuchnia czy przedpokój stajemy przed niełatwym wyborem. Dzięki dobrodziejstwom wolnego rynku mamy możliwość wybierać z niezliczonej wręcz liczby różnych materiałów, z których każdy dostępny jest w wielu różnych wzorach i kolorach, nie wspominając o parametrach technicznych, takich jak odporność na ścieranie czy na wodę. Jednak przede wszystkim należy wybrać czy wolimy mieć na podłodze płytki ceramiczne czy drewniane panele.
Każdy salon podłóg w Poznaniu czy innym większym mieście będzie w stanie zaoferować wiele różnych rodzajów tak paneli, jak i płytek. Warto jednak przed wizytą w sklepie zastanowić się, czego tak naprawdę szukamy, co nas interesuje i którego rodzaju pokrycia podłogi szukamy. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, a zależnie od naszych potrzeb i gustów, powinniśmy wybrać któryś z nich.

Płytki ceramiczne

Płytki podłogowe to najbardziej tradycyjne pokrycie podłogi w łazience, przedpokoju i kuchni. Zwłaszcza wśród podłóg łazienkowych płytki nie mają konkurencji – są praktycznie całkowicie odporne na zalanie, nie trzeba więc martwić się o rozchlapaną wodę czy mokre ślady, które zostawimy po wyjściu z wanny. Łatwo je umyć – wystarczy przetrzeć je wodą z detergentem – a do tego są stosunkowo wytrzymałe na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne.
Płytki ceramiczne nie są wrażliwe na zmiany temperatury. Można pod nimi zamontować ogrzewanie podłogowe, aby były przyjemnie ciepłe, a nie zimne, jak zazwyczaj. Jednak ich niewrażliwość na wysokie temperatury przyda się też w wypadku, gdy rury grzewcze do kaloryferów przebiegają płytko pod podłogą. Taki układ może zniszczyć panele, jednak płytki pozostaną w dobrym stanie na dłużej.
Wybierając płytki pamiętaj o tym, po co i dokąd je wybierasz. Na przykład w przedpokoju lepiej sprawdzają się płytki w jasnych kolorach, gdyż słabiej widać na nich kurz i brud – jeśli zdecydujesz się na ciemne płytki w przedpokoju, przygotuj się na nieustanne przecieranie ich mopem czy ścierką.

Panele drewniane

Panele drewniane uważane są za ładniejsze niż płytki. Choć jest to kwestia gusta, to w istocie drewno jest materiałem szlachetniejszym niż ceramika, a w związku z tym pomieszczenie z podłogą wyłożoną panelami zazwyczaj sprawia lepsze wrażenie niż pomieszczenie z podłogą wyłożoną płytkami. Do tego panele są przyjemniejsze w dotyku i z reguły mniej się wychładzają – to ważne dla osób, które lubią chodzić po mieszkaniu boso. Wizualnie panele podłogowe sprawiają wrażenie przytulności i ciepła. Jeśli zależy nam na domowej, rodzinnej atmosferze w naszym mieszkaniu czy domu, powinniśmy poważnie rozważyć montaż paneli.
Warto jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach jakie wiążą się z podłogami z paneli drewnianych. Po pierwsze, drewno bardzo dobrze przenosi dźwięk, a chodzenie po nim powoduje charakterystyczny pogłos, który może być niezwykle uciążliwy dla sąsiadów mieszkających piętro niżej. Nie jest to problem w mieszkaniach usytuowanych na parterze czy na parterach domów jednorodzinnych, jednak jeśli chcemy zamontować panele w jakimkolwiek pomieszczeniu znajdującym się nie na parterze, powinniśmy położyć pod nimi specjalną matę wyciszającą. Pozwoli ona na wytłumienie dźwięków i spokojną koegzystencję wszystkich lokatorów budynku.


Opublikowano

w

Tagi: