Plusy i minusy instalacji klimatyzatora

klimatyzacjaW związku z coraz cieplejszymi latami, warto zastanowić się nad sposobem ochłodzenia domu w gorące dni. Chłodnictwo oferuje wiele rozwiązań, ale coraz popularniejszym staje się montowanie klimatyzatora. Jakie są plusy i minusy tego rozwiązania?

Plusy klimatyzatora

  • Jeśli nie zdążyliśmy pomyśleć o ochładzaniu przy budowie domu, to nic nie szkodzi. Klimatyzator można zamontować w domu już wybudowanym i wykończonym bez konieczności przerabiania istniejących instalacji.
  • Bardzo łatwo nim sterować, by ochładzać każde pomieszczenie. W prostych systemach klimatyzacji centralnej, w której ochłodzone powietrze doprowadzane jest do pomieszczeń systemem kanałów, takiej możliwości nie ma.
  • W przeciwieństwie do wiatraka klimatyzacja faktycznie zmienia temperaturę pomieszczenia zamiast tylko przemieszczania powietrza w pomieszczeniu.
  • Klimatyzacja pozwala na regulowanie temperatury w pomieszczeniu, dzięki czemu możemy ustawić preferowaną temperaturę do której schłodzi się pomieszczenie.
  • Klimatyzatory nie są ze sobą połączone, dzięki czemu nie trzeba prowadzić przewodów klimatyzacyjnych, które zajmują dużo miejsca i powinny być montowane na etapie budowy domu.
  • Można chłodzić pomieszczenia osobno. Dzięki czemu oszczędza się pieniądze na nie chłodzeniu całego domu, tylko pomieszczeń, w których w danym momencie przebywamy.
  • Klimatyzator montowany przez profesjonalny serwis klimatyzacji, jaki oferuje np. firma Nowak Klima, zapewnia odpowiednie zamontowanie, obsługę i w razie potrzeby – szybką naprawę.

Minusy klimatyzatora

Hałaśliwa praca jest największą wadą klimatyzatorów, zwłaszcza dla osób, którym taki jednostajny szum przeszkadza. Zbudowanie dobrze wyciszonego klimatyzatora wymaga zastosowania drogich rozwiązań technologicznych, dlatego za takie urządzenie trzeba zapłacić więcej. Poszukując cichszego urządzenia, warto sprawdzić w danych technicznych, jaki jest poziom hałasu w odległości jednego metra od klimatyzatora.

Kolejną wadą jest to, że zakładanie klimatyzacji nie jest najtańsze. Koszty zakupu i montażu mogą wynosić pomiędzy 2,5tys do 4tys złotych. Jest to jednak inwestycja, ponieważ klimatyzacja jest skuteczna w ochładzaniu i służy przez wiele lat.