Priorytet grzania ciepłej wody

Co to jest priorytet grzania cieplej wody użytkowej (C.W.U.)?

Priorytet grzania C.W.U. jest to taki system połączeń, który pozwala na przygotowanie C.W.U. w bardzo krótkim czasie. Umożliwia to zastosowanie oddzielnych układów realizujących funkcje grzania pomieszczeń (grzejniki) oraz przygotowanie cieplej wody. Układy te wykonuje się poprzez zastosowanie dwóch pomp, które przeznaczone są oddzielnie do obiegu C.O. (pompa obiegowa) oraz do przygotowania C.W.U. (pompa ładująca). Obie sterowane są poprzez automatykę kotła. Gdy temperatura wody w zasobniku spadnie poniżej nastawionej wartości, wówczas zatrzymuje się pompa obiegowa C.O., a pompa ładująca kieruje całą moc kotła do grzania zasobnika, przez co czas grzania wody jest stosunkowo krótki. inter2 sterOdpowiednio dobrany o pojemności 100l zasobnik jest w stanie wyprodukować ok. 700l c.w.u. na godzinę. Zatrzymanie pompy obiegowej C.O. nie powoduje spadku temperatury w pomieszczeniu, ponieważ w tym czasie wykorzystujemy zjawisko akumulacji ciepła (grzejniki, mury budynku). Taki układ łączy w sobie funkcjonalność, komfort oraz oszczędność, ponieważ jest to jeden z najtańszych sposobów przygotowania c.w.u. w dużych ilościach.
Eksploatacja kotła PRIMUS eco INTER PARES jest bardzo wygodna i mało czasochłonna. Urządzenie przy maksymalnej mocy, w większości przypadków, nie wymaga więcej niż 5 minut uwagi dziennie. W przypadku wykorzystania kotła wyłącznie do ogrzewania C.W.U., zasobnik na paliwo zasypuje się w granicach od jednego do dwóch miesięcy! Rozpalanie kotła przeprowadza się bardzo rzadko, nawet tylko raz w roku!
Wymiennik kotła PRIMYS eco INTER PARES, stanowi korpus żeliwny usadowiony na urządzeniu paleniskowym z płaszczem wodnym wyposażonym w żeliwny palnik retortowy, który składa się z żeliwnego przewodu paliwowego oraz mieszacza powietrza. Paliwo podawane jest z zasobnika przez przenośnik ślimakowy napędzany przekładnia mechaniczną. Ponadto kocioł ten posiada również tradycyjną komorę spalania (kocioł dwupaleniskowy) umożliwiającą spalanie większych frakcji paliw np. większe kawałki drewna itp. Przy wykorzystani tego paleniska kocioł może pracować w układzie grawitacyjnym (np. przy braku prądu elektrycznego).
PRIMUS eco INTER PARES jest przeznaczony do spalania węgla kamiennego, brunatnego, pelets, jak również biomasy. Wielkość paliwa 4-25mm. Wysoce sprawny, automatyczny palnik nowej konstrukcji zabezpiecza spalanie paliwa na poziomie niezbędnym do utrzymania temperatury wody w kotle dla nastawionych wartości. Spalanie jest praktycznie bezemisyjne.
Emisja spalin przy spalaniu węgla nie osiąga wartości ostrych norm ekologicznych, a przy spalaniu biomasy osiąga jeszcze niższy poziom. Nad Palnikiem zainstalowany jest żaroodporny katalizator, który kieruje przepływem spalin w wymienniku kotła i minimalizuje poziom substancji szkodliwych w spalinach oraz podwyższa sprawność spalania.
Bezpieczną eksploatację kotła PRIMUS eco INTER PARES zapewnia termostat bezpieczeństwa, który umieszczony jest w sterowniku i służy do ochrony systemu grzewczego przed przegrzaniem. Silnik elektryczny zabezpieczony jest przekaźnikiem termicznym oraz specjalnym sprzęgłem zabezpieczającym przed przeciążeniem. Czujnik bezpieczeństwa termicznego zapewnia ochronę kotła przed przypadkowym przedostaniem się ognia do zasobnika paliwa podczas wyłączenia zasilania prądu elektrycznego na dłuższy czas.
Mając na uwadze powyższe zalety kotła PRIMUS eco INTER PARES, jego bardzo wysoką trwałość, której nie dorównują nigdy kotły stalowe, oraz jego funkcjonalność i niskie koszty utrzymania, stawiają go w szeregu najlepszych kotłów na paliwa stałe, w pełni zasługując na miano pierwszego wśród równych.