Profesjonalne kaski i hełmy ochronne

Kaski i hełmy ochronne są niezbędne do wykonywania prac fizycznych, zwłaszcza tych na wysokościach i to już od 1 metra nad poziomem podłoża. Dbając o bezpieczeństwo nie możemy jednak zapomnieć o wygodzie – ta jest na dłuższą metę równie ważna.

W jakim celu stosuje się kaski i hełmy?

kaski ochronneTo podstawowy środek zabezpieczający głowę pracownika. Warto wiedzieć, że większą część wypadków w miejscu pracy stanowią właśnie urazy głowy. Ich powodem są przede wszystkim przedmioty spadające z wysokości, różnego typu elementy konstrukcyjne, które wystają, fragmenty maszyn, ale także upadki z wysokości. Ponadto hełmy i kaski stanowią doskonałą ochronę przed różnego typu rozbryzgami, odpryskami i wiórami jak to ma miejsce w przypadku hełmu ochronnego dla pilarza, drwala i leśnika Drakka 1025.

Z czego wykonywane są profesjonalne kaski i hełmy?

W produkcji hełmów do ochrony głowy wykorzystuje się specjalne materiały, między innymi włókno szklane, które wykorzystywane jest na przykład do produkcji nowoczesnych hełmów wojskowych – z takiego materiału wykonany jest hełm do prac na wysokości Zeus 1005. Najczęściej jednak spotykanym materiałem jest ABS.

Warto zawracać uwagę na oznaczenia, które noszą kaski – hełm ochronny powinien być oznaczony EN397, a tzw. hełm lekki – EN812. To standardowe oznaczenia, które gwarantują trwałość i bezpieczeństwo.

Jak zbudowane są hełmy?

Zasadniczo hełmy i kaski zbudowane są w podobny sposób. Posiadają więźbę regulowaną na śrubę, którą dostosowuje się do rozmiaru głowy. Śruba taka blokuje się i kask doskonale leży na osobie noszącej. Jeśli zachodzi potrzeba zwiększenia lub zmniejszenia rozmiaru – należy zwolnić śrubę i dopasować kask ponownie.

Większość kasków posiada napotniki, których podstawowym zadaniem jest odprowadzanie wilgoci z czoła oraz ochronę skóry głowy przed otarciami powstałymi w kontakcie ze sztucznym i twardym materiałem, z którego składają się kaski. Niektóre modele, takie jak przemysłowy hełm ochronny Thor 1000 posiadają dodatkowo wentylację, która znacznie ułatwia pracę przez długie godziny i zwiększa komfort korzystania z hełmu.

Profesjonalne kaski ochronne są także dostosowane do pracy w niskich temperaturach – nie przewodzą chłodu, nie pękają na mrozie i oprócz ochrony, stanowią także izolację cieplną.

Źródło: Profesjonalne hełmy ochronne –  http://www.narzedziak24.pl/ochrona-bezpieczenstwo/kaski-ochronne.html


Opublikowano

w