Przegląd instalacji to nie rutyna, ale konieczność

przeglądJeżeli jesteś właścicielem domu, kamienicy lub zarządcą innego budynku powinieneś być świadomy jak ważną kwestią są przegląd i konserwacja instalacji elektrycznych czy sieci gazowych.

Od właściwego ich działania zależy przede wszystkim bezpieczeństwo osób przebywających w budynku. Dzięki szczelnej instalacji możesz też uniknąć zwiększonych kosztów eksploatacji. To jak często należy przeprowadzać przeglądy zależy m.in. od wielkości budynku, typu i wieku sieci. W czasie profesjonalnego sprawdzenia i serwisu instalacji powinny zostać wykryte i usunięte wszelkie usterki i wymienione wyeksploatowane elementy sieci.

Instalacja gazowa

Nieszczelność w instalacji gazowej występuje najczęściej w budownictwie przedwojennym oraz w przypadku domków jednorodzinnych. Ulatnianie się gazu może skutkować zatruciem mieszkańców lub nawet wybuchem. Niezwykle ważne jest by mieć pewność, że sieć jest szczelna i działa poprawnie. Taką gwarancję daje regularnie wykonywany przegląd systemu oraz jeśli jest to konieczne, konserwacja instalacji gazowych.

Obecnie wiele firm realizuje kompleksowe usługi dotyczące tego typu działalności. Oferują one przegląd instalacji, regulację urządzeń, wymianę uszkodzonych części sieci gazowej a także kontrolę parametrów wpływających na pracę odbiorników gazu. Warto także dokonać próby szczelności instalacji gazowej.

Dobrą praktyką jest zaopatrzenie budynku w detektor gazu. Kontroluje on stężenie gazu ziemnego, propanu-butanu i dwutlenku węgla. W przypadku wykrycia podwyższonego poziomu któregokolwiek z nich, urządzenie informuje o zagrożeniu emitując sygnał dźwiękowy i świetlny.

Instalacja elektryczna

Przegląd i konserwacja instalacji elektrycznych mają na celu przede wszystkim zagwarantowanie jej sprawnego funkcjonowania, wyeliminowanie usterek oraz zjawiska przepięć. Powinny one być powierzane profesjonalistom, którzy po dokonaniu pomiarów i sprawdzeniu elementów sieci usuną wadliwe części i zabezpieczą przewody przed spięciem. Na rynku działa wiele firm oferujących usługi w dziedzinie montażu i serwisowania sieci elektrycznych.

Niezwykle istotną kwestią w przypadku tej instalacji jest właściwe działanie wyłączników różnicowo- prądowych. Ich zadanie jest nie do przecenienia. To właśnie one są odpowiedzialne za odcięcie dopływu prądu w przypadku porażenia człowieka lub w sytuacji pojawienia się napięcia na zewnętrznej części urządzenia. Wyłączniki różnicowo- prądowe zabezpieczają więc budynek przed pożarem a ich poprawne działanie jest bezpośrednio związane z bezpieczeństwem osób przebywających w budynku.


Opublikowano

w

Tagi: