baner

PUM

Serwis Instalacyjno – Budowlany

Produkty, Usługi, Pomysły


Rekuperacja – zalety wentylacji z odzyskiem ciepła

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła pozwala na odzyskanie ciepła z pobieranego powietrza i ponowne wykorzystanie go od ogrzania pomieszczeń. Jakie są zalety rekuperacji?

wentylatorJako że obecnie coraz częściej zwracamy uwagę na energooszczędność naszych domów, rosnącą popularnością cieszy się rekuperacja. System rekuperacji to zaawansowany system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, który pozwala na efektywne wietrzenie pomieszczeń przy minimalnych stratach energii. To innowacyjne rozwiązanie ma wiele zalet. Dlaczego warto zdecydować się na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła?

Czym jest i jak działa rekuperacja?

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, która umożliwia wymianę powietrza między wnętrzem budynku a otoczeniem. Zużyte powietrze jest wyciągane na zewnątrz, natomiast do pomieszczeń doprowadzane jest świeże powietrze z zewnątrz. Ciepłe powietrze z pomieszczeń nie ucieka jednak bezpowrotnie, lecz jest używane do ogrzania świeżego, napływającego powietrza. Zimą rekuperator ogrzewa zimne powietrze z otoczenia wewnętrznym ciepłem budynku. Dodatkowo dzięki filtrom rekuperacyjnym usunięte zostają zanieczyszczenia, kurz, czy smog, co pozytywnie wpływa na jakość powietrza.

System rekuperacji składa się z dwóch głównych elementów – wymiennika ciepła i wentylatorów. Powietrze wywiewane z budynku przechodzi przez wymiennik ciepła, który oddziela ciepło od odprowadzanego powietrza. Następnie świeże powietrze z zewnątrz jest filtrowane, ogrzewane za pomocą uzyskanego ciepła i wprowadzane do wnętrza. Proces ten zachodzi ciągle, dzięki czemu temperatura w pomieszczeniach pozostaje stabilna, a utrata ciepła jest minimalna.

Jakie zalety ma wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła?

Hurtownia budowlana Abakon oferuje rekuperatory, które wyróżniają się dużą wydajnością i trwałością, więc można z nich korzystać przez wiele sezonów. Nadają się one zarówno do użytku domowego, jak i przemysłowego. Jakie są zalety instalacji wentylacji mechanicznej?

  • Oszczędność energii – rekuperacja pozwala na znaczną redukcję kosztów związanych z ogrzewaniem pomieszczeń, ponieważ ciepło jest odzyskiwane i wykorzystywane ponownie.
  • Zapewnienie świeżego powietrza – rekuperacja dba o jakość powietrza w pomieszczeniach, pozytywnie wpływając na zdrowie i samopoczucie mieszkańców.
  • Redukcja wilgoci – rekuperacja pomaga utrzymać odpowiedni poziom wilgotności w pomieszczeniach, co zapobiega powstawaniu pleśni i grzybów.
  • Ciche działanie – dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii wentylatorów system pracuje bardzo cicho, nie zakłócając codziennego życia mieszkańców.
  • Ochrona środowiska – mniejsze zużycie energii elektrycznej w procesie ogrzewania przekłada się na mniejszy wpływ na środowisko, co jest ważnym aspektem ekologicznym.

Rekuperację wykonuje się zamiast wentylacji grawitacyjnej, co oznacza, że w domu z rekuperacją nie trzeba budować komina wentylacyjnego. Rekuperacja jest więc świetnym rozwiązaniem szczególnie w nowoczesnych budynkach, gdzie tradycyjna wentylacja grawitacyjna, oparta na swobodnym przepływie powietrza, mogłaby się nie sprawdzić.


Opublikowano

w