baner

PUM

Serwis Instalacyjno – Budowlany

Produkty, Usługi, Pomysły


Na czym polega rekuperacja?

Wśród różnych rodzajów wentylacji pomieszczeń dużą popularnością cieszy się wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, nazywana potocznie rekuperacją. Jest to skuteczny sposób na wymianę zużytego powietrza oraz zastąpienie go świeżym. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, czym jest i jak działa rekuperacja. Przedstawimy również największe zalety tego rozwiązania. Zapraszamy do lektury dalszej części wpisu.

Wentylacja grawitacyjna a rekuperacja – jakie są różnice?

rekuperacja

Istnieją dwa główne typy wentylacji budynków. To wentylacja grawitacyjna oraz mechaniczna. Pierwsza z nich jest wentylacją naturalną. Ruch powietrza nie jest wymuszony przez żadne urządzenie, odbywa się dzięki różnicy jego temperatury, gęstości i ciśnienia. Im większa jest różnica temperatury w środku oraz na zewnątrz budynku, tym wymiana powietrza jest intensywniejsza. Zużyte powietrze szybciej usuwane jest z obiektu, a świeże do niego dostarczane.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik sklepu ECO-Solutions w Szczecinie, który w swojej ofercie posiada urządzenia do budowy systemu wentylacji mechanicznej: W przypadku rekuperacji warunki pogodowe nie mają żadnego znaczenia. Ruch powietrza wymuszany jest przez zasilane energią elektryczną wentylatory. Niezależnie od tego, czy na zewnątrz jest gorąco, czy zimno, system działa z taką samą intensywnością. Użytkownik może stale kontrolować moc nawiewu oraz dostosowywać ją do własnych potrzeb. To ogromna zaleta wentylacji mechanicznej i jeden z głównych powodów, dlaczego instalacja ta jest tak popularna wśród polskich inwestorów.

Jak działa wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła?

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Oznacza to, że system ten nie tylko usuwa z budynku zużyte powietrze i dostarcza do niego świeże, ale także odzyskuje ciepło z usuwanego powietrza. Wszystko dzięki wbudowanemu na stałe w rekuperator wymiennikowi ciepła.

Brudne, wilgotne, a przy tym ciepłe powietrze ze środka obiektu dostaje się do urządzenia poprzez kanały wywiewne zamontowane w pomieszczeniach takich jak kuchnia, łazienka czy salon. Wewnątrz urządzenia odbywa się rekuperacja, czyli wymiana ciepła pomiędzy powietrzem zużytym a świeżym. Z powietrza zużytego odzyskiwane jest ciepło, które następnie dostarczane jest z powrotem do wewnątrz razem ze świeżym powietrzem z zewnątrz. Odbywa się to przez kanały nawiewne. System filtrów w rekuperatorze dodatkowo oczyszcza nawiewane powietrze z kurzu, smogu, bakterii, wirusów i alergenów, co jest szczególnie istotne w przypadku osób z różnego typu uczuleniami.

Dlaczego warto zdecydować się na system rekuperacji?

System wentylacji mechanicznej ma znaczną przewagę nad tradycyjną wentylacją grawitacyjną. Z jednej strony zapewnia świeższe, a co za tym idzie, o wiele zdrowsze powietrze, co ma niebagatelny wpływ na samopoczucie osób przebywających w obiekcie. Z drugiej natomiast gwarantuje zmniejszenie strat ciepła, co przekłada się na oszczędność energii i niższe rachunki za ogrzewanie. Przy odpowiednim rozplanowaniu oraz właściwym użytkowaniu instalacji oszczędności mogą dochodzić nawet do 50%. Inwestycja w rekuperację w Szczecinie to doskonały sposób na poprawę jakości powietrza w budynku, a dodatkowo obniżenie kosztów eksploatacji obiektu. To inwestycja we własne zdrowie i komfort przebywania w doskonale wentylowanych pomieszczeniach.


Opublikowano

w