Remont mieszkania – co trzeba załatwić przed, a co po nim? Kilka ważnych porad!

remontRemont mieszkania to nie lada wyzwanie. Przed właścicielami, którzy zabierają się za całkowitą przebudowę poszczególnych pomieszczeń, wymianę instalacji, wyposażenia, a następnie prace wykończeniowe, jest sporo wydatków, czasochłonnego planowania i również formalności, o których trzeba pamiętać.

Co warto mieć na uwadze jeszcze na etapie planowania remontu? Co z formalnościami, dokumentami czy też pracami, które mogą być uciążliwe dla sąsiadów?

Planowanie – nie tylko koszty i projekty

W planowaniu remontu mieszkania kluczową rolę odgrywa dopracowany projekt. Ekipa remontowa, która działa zgodnie z nim, powinna sprawnie i bezproblemowo wykonać wszystkie prace. Nie obejdzie się bez sporych wydatków, a nierzadko również tych nieplanowanych. Nigdy bowiem nie wiadomo, jakie niespodzianki czekają właścicieli danej nieruchomości.

Przemyślenie zakresu prac, kolejności ich wykonania, wybór ekipy remontowej i zgromadzenie niezbędnego budżetu, to dopiero początek. Właściciele muszą również dopasować termin remontu – nie tylko do własnych możliwości, ale i pory roku. Wiąże się to m.in. z sezonem grzewczym, kiedy to nie uda się np. wykonać prac związanych z wymianą grzejników.

Formalności, o które należy zadbać przed i po remoncie

Istnieje sporo prac, których wykonanie należy skonsultować nie tylko z fachowcami, ale i z zarządcą budynku. W administracji, która swoim obszarem obejmuje dany budynek, a zatem remontowane mieszkanie, trzeba np. zgłosić chęć wymiany grzejnika.

Właściciele muszą ponadto uwzględnić regulamin obowiązujący w danym obiekcie, najczęściej bloku. Jest to wewnętrzny dokument, który określa, co wolno, co należy zgłaszać z wyprzedzeniem, a także, jakie ewentualnie działania są zabronione.

Po remoncie nierzadko trzeba umówić kolejnych fachowców, np. elektryka, gazownika czy hydraulika. Specjaliści ci, mając odpowiednie uprawnienia, potwierdzają prawidłowość wykonania i pracy poszczególnych instalacji. Jeśli w mieszkaniu dokonywane były zmiany, które mają znaczący wpływ na zmianę zapotrzebowania lokalu na energię niezbędną do ogrzewania, klimatyzacji, wentylacji, itp., nie obejdzie się bez uzyskania świadectwa charakterystyki energetycznej. Jak uzyskać ten dokument, można się dowiedzieć na stronie https://energetyczne24.online/.

Społeczność sąsiedzka – dbałość o dobre kontakty

Remont bywa uciążliwy nie tylko dla właścicieli mieszkania, ale i sąsiadów. Nie obejdzie się bowiem bez hałasu, który mieszkańcom potrafi uprzykrzyć życie. Aby zachować dobre stosunki sąsiedzkie, warto poinformować inne osoby mieszkające w tym samym bloku, w jakim terminie będzie przeprowadzany remont. Ponadto należy trzymać się wytycznych dotyczących ciszy nocnej. Dbając o ten aspekt, można być spokojnym, że nie zostanie się wezwanym „na dywanik” w związku z uciążliwością prowadzonych prac.

Zaplanujmy remont mieszkania ze szczegółami. Zadbajmy o każdy aspekt, nie tylko ten finansowy, a uzyskamy pożądane efekty i pozostaniemy w dobrych stosunkach sąsiedzkich.


Opublikowano

w

Tagi: