Rolety zewnętrzne – nowoczesne i praktyczne rozwiązanie

Rolety zewnętrzne to nowoczesne i funkcjonalne rozwiązanie, które coraz częściej pojawia się w domach i mieszkaniach. Tego typu osłony nie służą tylko do ochrony przed słońcem, ale mają dużo więcej funkcji. Jakie rolety zewnętrzne wybrać? Jakie korzyści ma to rozwiązanie?
Rolety zewnętrzne – co to jest?

20220323182537Rolety zewnętrzne są coraz częściej występującym elementem w nowo budowanych domach czy biurach. Jeszcze do niedawna prym wiodły żaluzje drewniane, rolety rzymskie czy rolety materiałowe, obecnie coraz częściej wybierane są rolety zewnętrzne. Stanowią osłonę przeciwsłoneczną oraz przeciwwłamaniową, którą, w przeciwieństwie do tradycyjnych rolet, montuje się na zewnątrz okna. Składają się połączonych listewek, które tworzą pancerz, wsunięty w prowadnice. Inne elementy, które wchodzą w skład rolet zewnętrznych to:

 • Skrzynka – to metalowa obudowa, która mieści mechanizm do podnoszenia i opuszczania pęcherza.
 • Zwijacz – element do ręcznego poruszania pancerza.
 • Rygle antywyważeniowe – zabezpieczenie, które blokuje możliwość podniesienia pancerza od zewnątrz.
 • Pokrywa rewizyjna – występuje w określonych typach rolet. Jej zadaniem jest umożliwienie dostania się do mechanizmu, który umieszczony jest w skrzynce.

Typy rolet zewnętrznych

Na rynku można dostać różne typy rolet zewnętrznych, dzięki temu każdy zainteresowany może znaleźć produkt dopasowany do swoich potrzeb i możliwości www.roletyalu.pl/kategoria/rolety-zewnetrzne. Można wyróżnić rolety okienne takie jak:

 • Rolety natynkowe (adaptacyjne lub elewacyjne) – to najbardziej uniwersalne rozwiązanie, które można montować zarówno na domach nowo budowanych, jak i tych już istniejących. Wyróżnia je skrzynka, która montowana jest na ścianie lub wnęce okiennej. Okrywa rewizyjna znajduje się z przodu skrzynki rolety. Tego typu rolety mogą być sterowane manualnie lub elektrycznie. Wadą rolet zewnętrznych są zmniejszone walory estetyczne, wynikające z widocznej skrzynki oraz szybsze brudzenie się ścian, spowodowane odbijającym się deszczem. Główne zalety to uniwersalność, stosunkowa niskie ceny oraz łatwy montaż rolet, który można wykonać samodzielnie
 • Rolety nakładane – o takim rozwiązaniu trzeba pomyśleć najpóźniej na etapie wyboru i montażu stolarki okiennej. Są nakładane na okno i razem z nim montowane we wnęce okiennej. Rolety nakładane są praktyczne, można je montować na oknach wykonanych z różnych materiałów, drewna, PCV czy aluminium. Pokrywa rewizyjna znajduje się z tylu lub na dole kasety, dzięki temu można się do niej dostać do wewnątrz budynku. Największą zaletą tego rozwiązania jest świetna integracja zabudowy okiennej z oknem. Skrzynkę i prowadnice można wybrać w tym samym kolorze, w którym jest okno, dzięki temu całość będzie niemal niewidoczna. Rolety nakładane mogą być sterowane ręcznie lub elektrycznie. Są droższe niż rolety natynkowe.
 • Rolety podtynkowe – to rozwiązanie dla wymagających klientów, które zapewnia nie tylko ochronę przed słońcem, ale również dba o ochronę przed hałasem, ogranicza straty ciepła oraz zapewnia bezpieczeństwo. O montażu rolet podtynkowych trzeba pomyśleć już na etapie projektowania domu. Montowane są do wnęki nadproża, a to sprawia, że są niemal niewidoczne na elewacji budynku. Pokrywa rewizyjna umiejscowiona jest na dole skrzynki. Mogą posiadać napęd ręczny lub elektryczny.
 • Rolety nadprożowe – to osłony okienne, o których trzeba pomyśleć na etapie projektowania. Skrzynka rolety montowana jest w nadprożu okna. Podobnie jak inne rolety i te mogą być sterowane ręcznie lub elektrycznie. Można również wybrać sterowanie zdalne, za pomocą pilota lub podłączyć rolety do systemu inteligentnego domu

Dlaczego warto wybrać rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne powoli stają się standardem. Decydują się na nie nie tylko właściciele nowych domów, ale coraz częściej montowane są w budynkach już istniejących oraz mieszkaniach w blokach. Jest wiele korzyści tego rozwiązania. Główne z nich to:

 • Zmniejszają zapotrzebowanie budynku na energię – rolety zewnętrzne ograniczają straty ciepła, dzięki temu rachunki za ogrzewanie maleją, w domowy budżet stopniowo się zwiększa.
 • W lecie przyjemnie chłodzą, pozwalają uzyskać komfortową temperaturę, chronią przed nadmiernymi promieniami słonecznymi, w zimie zapewniają ciepło.
 • Poprawiają izolację akustyczną budynku, dzięki czemu poziom hałasu jest niższy. Doskonale sprawdzą się w domach przy ruchliwych ulicach czy w centrach miast.
 • Dają możliwość swobodnego regulowania światła – dzięki odpowiedniemu ustawieniu w pomieszczeniu można osiągnąć całkowite zaciemnienie, romantyczny półmrok czy przyjemny nastrój.
 • Stanowią ochronę okien – rolety chronią stolarkę okienną przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, chronią kolor przed wyblaknięciem.
 • Pozwalają zachować prywatność – rolety pozwalają ochronić się przed wzrokiem przechodniów czy sąsiadów. Ich zalety na pewno odczują mieszkańcy domów, które są położone w bliskiej odległości od siebie.
 • Zwiększają poczucie bezpieczeństwa – montując rolety antywłamaniowe i łącząc je z alarmem i czujnikiem ruchu, można skutecznie zabezpieczyć dom przed złodziejami.
 • Zwiększają wartość budynku – domy i mieszkania wyposażone w rolety zewnętrzne są droższe niż lokale, które ich nie posiadają.
 • Występują w ogromnej ilości kolorów – rolety zewnętrzne występują w bogatej kolorystyce, dzięki temu można z łatwością dopasować je do każdego budynku.
 • Dają możliwość integracji z moskitierą – rolety zewnętrzne można połączyć z moskitierą, która zabezpieczy pomieszczenie przed inwazją owadów.

Jakie rolety zewnętrzne wybrać?

Wybór rolet zewnętrznych musi być przemyślany, najlepiej poradzić się specjalistów. Bardzo ważną kwestią, czy rolety będą montowane w domu już istniejącym, czy nowo budowanym. W tej pierwszej opcji wybór jest ograniczony, w drugiej inwestorzy mają większe możliwości. Ważne są możliwości finansowe, a także korzyści, jakie mają zapewnić rolety. Wybierając rolety, warto zwrócić uwagę na na ich producenta www.roletyalu.pl. Warto szukać firm, które cieszą się pochlebnymi opiniami, a ich produkty są trwałe, odporne na urazy mechaniczne. Ważne, aby producent rolet zewnętrznych oferował montaż, serwis, a także miął w ofercie inne produkty. Klienci często wybierają firmę, która oferuje szeroki wybór osłon okiennych takich jak: żaluzje aluminiowe, rolety rzymskie, rolety wolnowiszące, żaluzje fasadowe, rolety dzień noc, verticale, a nawet bramy rolowane czy bramy garażowe. Ważne jest indywidualne podejście, możliwość zamówienia produktów o nietypowych kształtach, fachowe doradztwo oraz szybka realizacja zamówień.

Rolety to nie tylko ozdoba okna, ale również funkcjonalne i praktyczne rozwiązanie. Warto sprawdzić ofertę sprawdzonego producenta i wybrać produkt idealny dla swoich potrzeb.

Materiał zewnętrzny


Opublikowano

w

Tagi: