Sprzedaż nieruchomości – rynek nieruchomości w Polsce

Rynek nieruchomości obejmuje dwie podstawowe kategorie nieruchomości: nieruchomości mieszkaniowe oraz komercyjne.

mieszkaniaSytuacja na rynku od lat ulega poprawie, o czym świadczą coraz bardziej liczne inwestycje w nieruchomości mieszkaniowe. Nieruchomości komercyjne natomiast, mimo iż stanowią stosunkowo niewielką część całego rynku, są jednymi z droższych kategorii, ze względu na swoje przeznaczenie. O ile metr kwadratowy nieruchomości mieszkalnych może kosztować ok. 2000zł, o tyle w przypadku nieruchomości komercyjnych cena ta będzie znacznie wyższa.

Sprzedaż nieruchomości mieszkaniowych

Zakup każdego rodzaju nieruchomość najczęściej związany jest z możliwością sfinansowania części inwestycji przez banki, na zasadzie kredytu hipotecznego. W roku 2014 odnotowany został spadek stóp procentowych kredytów mieszkaniowych, co przyczyniło się do wzrostu zainteresowania transakcjami kupna/sprzedaży nieruchomości. Sprzedaż nieruchomości mieszkaniowych wiąże się przede wszystkim z umiejętnością zarządzania daną nieruchomością i dokonywana jest na podstawie przeprowadzonej przez specjalistę wyceny. Okazuje się jednak, że zdecydowana część nieruchomości pochodzących z rynku wtórnego nie zawsze wyceniana jest w sposób prawidłowy – rynek ten rządzi się pewnymi prawami, gdzie za wycenę nieruchomości odpowiada właściciel. Znalezienie odpowiedniej nieruchomości w przyzwoitej cenie wymaga dość często porady specjalisty, który będzie w stanie pomóc klientowi dokonać właściwego wyboru.
Na rynku obserwujemy tez tzw. efekt końca MDM. „Wstrzymanie wniosków na 2017 rok! Program Mieszkanie dla Młodych zmierza ku końcowi. Znana jest data jego wygaszenia, co tym bardziej ma wpływ na jego ogromną popularność.” – czytamy na stronie firmy Extra Invest.

Sprzedaż nieruchomości komercyjnych

Usługi biur nieruchomości skierowane są do klientów poszukujących optymalnych rozwiązań pozwalających na dostosowanie ceny do jakości nieruchomości. Klienci komercyjni znacznie częściej korzystają z ofert pośredników nieruchomości. Transakcje przeprowadzane przez pośrednika zwykle mają znacznie bardziej bezpieczny charakter niż zakup/sprzedaż nieruchomości bezpośrednio od właściciela. Biuro nieruchomości extra.pl posiada bogatą ofertę nieruchomości na sprzedaż – zarówno komercyjnych (np. lokale na wynajem), jak i mieszkaniowych (domy, mieszkania, działki).


Opublikowano

w