Środki ochrony indywidualnej – BHP dla zakładu

Pracodawcy, niezwłocznie powinni pamiętać, że w swoim zakładzie pracy nie można pracować z regułą : „róbcie co chcecie” i odwracać się od wszystkiego wzrokiem.

constructionJako pracodawca, należy pamiętać o podstawowej zasadzie każdego zakładu, czy jest to mała piekarnia, kiosk, czy poważne przedsiębiorstwo produkcyjne, ważne jest dbanie i stosowanie się do zasad BHP. Łamanie wytycznych, zapisanych w wielu rozporządzeniach państwowych oraz wielu instrukcjach obsługi, kończy się to tragicznymi skutkami zdrowotnymi swoich pracowników, co za tym idzie, pracownik pójdzie na przysługujący mu urlop chorobowy i pracodawca ma związane ręce, a to nie koniec problemów jakie mogą towarzyszyć własnej działalności.

Pierwszorzędnie, jak tłumaczą zasady BHP, w kolejności ochrony zdrowia pracowników stosuje się wszelkiego rodzaju tzw. środki ochrony zbiorowej, ale przecież człowiek też musi uczestniczyć w procesie produkcji czy jakiegokolwiek wykonywania innego zadania, i tutaj przychodzą z pomocą środki ochrony indywidualnej. Skoro. ochrona jest indywidualna, więc jest przypisana do pracownika, i w wielu przypadkach traktujemy ją jako odzież roboczą, bo w wielu zakładach, głównie takie środki będą głównym zapotrzebowaniem ochrony pracowników. Praktycznie w każdym zakładzie pracy, należy pracowników wyposażyć w ubranie robocze, i warto je stosować, bo należy pamiętać że odzież tego typu jest specjalnie dostosowana do pewnych zagrożeń, prozaicznych, ale właśnie takie najczęściej zaskakują, więc spodnie wraz z odpowiednią kamizelką, ochronią pracownika przed oblaniem jakąś substancją, bądź ruchome elementy, nie pochwycą luźnego ubrania i nie pociągną za sobą dalej ręki pracownika.

Kolejno po odzieży, wszystko co się wykonuje, to wykonuje się za pomocą dłoni, więc rękawice robocze o odpowiedniej klasie odporności, w większym stopniu uchronią pracownika przed doznaniem jakiegokolwiek urazu, przez poparzenie, skaleczenie mechaniczne, bądź nawet porażenie prądem elektrycznym. Warto więc wyposażyć pracowników w rękawice, ponieważ w niektórych przypadkach, może to uratować zdrowie i życie np. wartościowego pracownika.

Sklep Pirat.waw.pl – uznany dystrybutor odzieży roboczej

Odzież odzieżą, ale obuwie ochronne, też jest zaliczane do środków ochrony indywidualnej, i powinno być traktowane na równi z rękawicami ochronnymi, czyli wręczone w pakiecie razem z nimi. Kolejny krok do zapewnienia lepszego bezpieczeństwa swoich pracowników, buty ochronne są, tak samo jak i rękawice, produkowane w wielu rodzajach do adekwatnie występujących zagrożeń dla zdrowia. Przykładowo, posiadamy firmę świadczącą usługi geodezyjne, więc dobrym sposobem będzie wyposażyć pracowników, w obuwie klasy S3, np. które skutecznie uchroni przed wbiciem się gwoździa w podeszwę lub podnosek uratuje palce przed uderzeniem jakimś ciężkim spadającym przedmiotem.

Podsumowując, środki ochrony indywidualnej są wymagane praktycznie w każdym wykonywanym zawodzie i warto z nich korzystać aby zapobiec utracie zdrowia swojego pracownika, oraz należy pamiętać, aby w przypadku zniszczenia lub stanowczej eksploatacji odzieży lub obuwia, o wymianie na nową, która pozwoli cieszyć się spokojem, że jako pracodawca, spełniono swój obowiązek ochrony zdrowia pracownika.


Opublikowano

w