baner

PUM

Serwis Instalacyjno – Budowlany

Produkty, Usługi, Pomysły


System alarmowy – co musisz wiedzieć?

alarmBezpieczeństwo to najważniejsza cecha domu. Zamontowanie w nim alarmu zmniejsza ryzyko włamania. Odpowiednio dobrany i zamontowany sprzęt to gwarancja spokoju, zdrowia, a także życia. W jaki sposób działa i jak wybrać odpowiedni alarm?

Jak działa alarm?

Nowoczesne alarmy domowe są niezwykle skuteczne. Alarmy domowe to część systemu wykrywania włamania, które są bardzo pomocnymi narzędziami i w rzeczywisty sposób przekładają się na zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców domu.

W trakcie przebywania w domu

Podczas przebywania w domu system alarmowy jest wyłączony. Nie ma potrzeby, żeby czuwał przez ten czas. Mówi się wówczas, że jest on rozbrojony. System jest nadal zasilany, jednak nie zostanie włączony alarm włamaniowy. Nawet w takiej sytuacji nadal jest się chronionym. Próba otworzenia centrali, czujki czy klawiatury może się zakończyć niepowodzeniem i uszkodzeniem któregoś z elementów. W takim momencie system da znać o tym, że doszło do awarii.

Uzbrajanie

Przed opuszczeniem domu powinno się podejść do centrali systemu i wpisać kod PIN. Jeśli wpisany PIN będzie poprawny, wówczas rozpocznie się odliczanie do uzbrojenia alarmu. Jest to zwykle 15 sekund lub więcej. Jeśli nadal ktoś z domowników przebywa w domu, zostanie się o tym powiadomionym odpowiednim rodzajem alarmu.

Rozbrajanie

Procedura rozbrajania alarmu jest identyczna jak w przypadku jego uzbrajania. Wchodząc do pomieszczenia, czujnik wykryje ruch i wyda odpowiedni sygnał dźwiękowy. Od tego momentu jest 15 sekund lub więcej na to, by rozbroić system. Aby to zrobić, należy wpisać PIN używany do zbrojenia. Jeśli Twoje hasło będzie prawidłowe, wówczas system wejdzie w stan czuwania i będziesz mógł swobodnie wejść do swojego domu.

Co zrobić, jeśli nie zdąży się wpisać kodu PIN i włączy się alarm? Należy podejść do klawiatury i wpisać poprawny kod. Jeśli syreny alarmu się włączyły, to po wpisaniu dobrego hasła, powinny się automatycznie wyłączyć. Koniecznie trzeba powiadomić również osoby odpowiedzialne za monitorowanie domu, że alarm był fałszywy.

Jaki alarm do domu wybrać?

Nie jest to prosta decyzja. Instalacja alarmowa w domu ma chronić mieszkańców oraz mienie, dlatego powinna być niezawodna. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę, co chce się zabezpieczyć. Jeśli nie posiada się sprecyzowanych planów, a po prostu chęć podniesienia poziomu bezpieczeństwa w swoim domu, wystarczy podstawowy zestaw alarmujący.

W przypadku domu piętrowego dobrym rozwiązaniem są strefy alarmowe. Wówczas można rozbroić tylko jedno piętro. Jeśli istnieje potrzeba dobrego zabezpieczenia, które będzie bezpośrednio informować o poszczególnych działaniach, warto wyposażyć się w nowoczesny system alarmowy. Jest to świetny wybór do domu inteligentnego. Wówczas należy się zastanowić nad wyborem alarmu bezprzewodowego. Wiele bezprzewodowych systemów współpracuje z aplikacjami na smartfony, co jest wygodnym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa.

Ile kosztuje alarm do domu?

Coraz większe zapotrzebowanie na tego typu produkty sprawia, że można je znaleźć w bardzo atrakcyjnych cenach. Jeśli mieszkasz w spokojnej dzielnicy, gdzie nie odnotowano wielu włamań, nie musisz przerabiać swojego domu na twierdzę – wystarczy niewielki, niedrogi alarm.

Jeśli potrzebujesz bardziej rozbudowanego urządzenia z dodatkowymi funkcjami, warto pomyśleć o konkretniejszym systemie, np. z kamerą monitorującą. Takie urządzenie kosztuje ok. 200 – 250 zł. Koszty instalacji alarmu są bardzo zróżnicowane i zależą od dobranych do zestawu elementów – mogą wynosić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.


Opublikowano

w