baner

PUM

Serwis Instalacyjno – Budowlany

Produkty, Usługi, Pomysły


Typy zabudowy w Polsce

mapa zabudowyBudownictwo jednorodzinne jest w jednych regionach Polski bardziej widoczne, w innych zaś bardziej dominujące jest typowo miejskie budownictwo mieszkaniowe, a typowe domki jednorodzinne spotyka się raczej na przedmieściach. Oczywiście najwięcej zabudowy jednorodzinnej, spotyka się przede wszystkim na terenach wiejskich, na terenach rolniczych, a także w mniejszych miastach i małych miasteczkach, tam zdecydowanie domków jednorodzinnych jest po pierwsze najwięcej, a po drugie prawie lub wcale nie występuje typowa zabudowa miejska, czyli bloki mieszkaniowe i ich całe osiedla.
W dużych miastach i aglomeracjach miejskich, jakich coraz więcej mamy nie tylko na całym świecie, ale również w naszym kraju, stale brakuje ziemi pod budowę kolejnych nieruchomości, a ta, która jeszcze się ostała jest zdecydowanie zbyt droga dla prywatnych inwestorów, takich jak zwykli, przeciętni obywatele, więc takie inwestycje za każdym razem wpadają w ręce wielkich firm budowlanych, deweloperskich, posiadających ogromne zaplecze finansowe.
Domki jednorodzinne powstają na terenach pozamiejskich, gdzie ceny gruntów budowlanych są znacznie niższe, a poza tym wiele w tym temacie bierze się również z tradycji, jakie każda rodzina i każda lokalna społeczność posiada. Wiele osób choćby z tego względu decyduje się na wybudowanie własnego domu, nawet za cenę spędzania wielu wolnych godzin na budowie i zaharowywania się w celu zamieszkania we własnym domku wraz ze swoją rodziną.

Typy zabudowy jednorodzinnej na mapach oznaczana jest w następujący sposób:

oznaczenia

W domach czy mieszkaniach wyróżnić można kilka podstawowych pomieszczeń, których ilość i wielkość jest uzależniona od ogólnej powierzchni danej nieruchomości. Jeśli zaś mówimy o domkach jednorodzinnych, których rozmiary w porównaniu do powierzchni mieszkań, są zazwyczaj dość pokaźne, bo w granicach powiedzmy stu trzydziestu, nawet do dwustu czy trzystu i więcej metrów kwadratowych, wnętrza w takich domach będą z pewnością znacznie bardziej przestronne, bardziej przestrzenne i będzie ich po prostu więcej, czyli dajmy na to łazienek możemy mieć w domku jednorodzinnym, najmniej jedną, ale zazwyczaj zdarzają się dwie, a w przypadku domu o powierzchni trzystu metrów kwadratowych, nawet cztery.
Poza tym kuchnia w domu jednorodzinnym jest zdecydowanie bardzo rodzinnym miejscem, miejscem, gdzie spędzamy w rzeczywistości najwięcej czasu wolnego, gotując dla rodziny, spotykając się ze znajomymi i tak dalej, zatem należy poświęcić na kuchnię sporą powierzchnię, która w dużych domach może mieć nawet pięćdziesiąt metrów kwadratowych, w mniejszych około dwudziestu do trzydziestu czyli tyle co kawalerki i średniej wielkości mieszkania.
W domkach jednorodzinnych zamiast jednej czy dwóch sypialni czy też ogólnie pokoi domowników, znajdziemy ich cztery, pięć, a nawet więcej i to o znacznie większej powierzchni niż w mieszkaniach. Poza tym zazwyczaj w domkach jednorodzinnych znajduje się spory taras, jakaś piwnica, sporej powierzchni salon jako miejsce wypoczynku i przyjmowania gości oraz coraz częściej, obowiązkowo także bardzo modna jadalnia.


Opublikowano

w

Tagi: