W jakich celach frezuje się krawędzie płyt PIR?

Płyty PIR to panele izolacyjne wykorzystywane do izolacji budynków i pomieszczeń w domach jednorodzinnych. Stosujemy je do izolowania elementów pionowych: ścian zewnętrznych, wewnętrznych, czy nawet działowych. Inne zastosowania to ocieplanie dachów skośnych, stropów, stropodachów, strychów, poddaszy, tarasów, piwnic, fundamentów i podłóg. Przyjrzyjmy się bliżej właściwościom płyt PIR i pracy z tym materiałem, frezowaniu krawędzi płyt.

Właściwości i zalety płyt PIR

insulation panels

Płyty PIR charakteryzują się bardzo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, co jest oczywiście atutem. Gdy przyjrzymy się konkretnemu przykładowi, płytom termPIR MAX 19 AL, deklarowany współczynnik przenikania ciepła λ wynosi 0,019 [W/mK]. To płyty dostępne w wymiarach 1200 mm x 600 mm o grubości od 80 do 140 mm (są łączone w pakiety i pakowane w stosy). Rdzeniem płyt jest sztywna pianka poliizocyjanurowa; obustronna okładzina gazoszczelna składa się z aluminium, papieru i polietylenu. Gęstość płyty to 30 [kg/m3]. Płyty PIR są lekkie, a przy tym bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, nie ulegają zniekształceniu w czasie użytkowania, są odporne na wilgoć, działanie rozpuszczalników i ogień.

Frezowanie krawędzi płyt PIR

Frezowane krawędzie płyt PIR ułatwiają montaż i zwiększają izolacyjność cieplną. Płyty można lepiej ze sobą połączyć. Wyróżniamy trzy główne typy frezów płyt PIR:

  • frezy płaski (FIT),
  • frezy pióro-wpust (TAG),
  • frezy schodkowe (LAP).

Przy omawianych przez nas płytach termPIR MAX 19 AL frez płaski to 20-250 mm, frez pióro-wpust to 40-250 mm, a frez schodkowy to 30-250. Przy płytach z dwoma ostatnimi frezami powierzchnia krycia jest od 2 do 4% mniejsza. Nie jest to wada, jednak jeśli musimy o tym pamiętać, projektując wykonanie izolacji. Jeśli tego nie uwzględnimy, źle wybierzemy sumaryczny wymiar płyt – przy montażu zostanie nam wolna przestrzeń, którą trzeba będzie uzupełnić. Chcemy tego uniknąć, bo izolacja ma stanowić spójną całość.

Czego używamy do montażu płyt PIR?

Montaż płyt PIR najlepiej powierzyć firmie, która specjalizuje się w wykonywaniu izolacji z wykorzystaniem takich materiałów. Jeśli jednak interesuje nas montaż takiej izolacji, możemy zapoznać się z konkretną instrukcją dostępną na stronie firmy Gór-Stal, polskiego producenta płyt izolacyjnych, warstwowych. Znajdziemy tam listy narzędzi pomocnych do montażu i obróbki, a także produktów, materiałów potrzebnych do montażu. Przykład: w przypadku montażu ściany trójwarstwowej materiałami potrzebnymi do montażu będzie taśma aluminiowa, systemowe kratki do montażu i wentylacji, zaprawa murarska, cegła elewacyjna (klinkier) oraz folia do izolacji poziomej fundamentów.

Artykuł sponsorowany


Opublikowano

w