baner

PUM

Serwis Instalacyjno – Budowlany

Produkty, Usługi, Pomysły


Rodzaje obuwia ochronnego

Zadaniem obuwia ochronnego jest oczywiście ochrona stóp oraz nóg przed rozmaitymi uszkodzeniami oraz przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak zmienne temperatury i wilgoć. Obuwie ochronne przeznaczone jest przede wszystkim do pracy w warunkach, które wiążą się z zagrożeniem wypadku.

rodzaje obuwiaProfesjonalne obuwie ochronne zalicza się do środków ochrony indywidualnej i zapewnia ochronę przed różnymi zagrożeniami jednocześnie – mówi specjalista z firmy Konfexim. Stopień ochrony uzależniony jest od konstrukcji buta, wykorzystanych do jego produkcji materiałów i wyposażenia dodatkowego (np. wkładki antyprzebiciowe, podnoski).

Obuwie ochronne – różne klasyfikacje

Obecnie stosuje się rozmaite klasyfikacje obuwia ochronnego, zbudowane w oparciu o różne kryteria. Rozróżniamy więc kilka rodzajów butów ochronnych ze względu na konstrukcję, przeznaczenie oraz ze względu na poziom zagrożeń, przed którymi buty zapewnią skuteczną ochronę.

Rodzaje obuwia ochronnego

Biorąc pod uwagę budowę buta, możemy wyróżnić następujące rodzaje obuwia ochronnego: trzewiki, półbuty, buty, buty do kolan oraz buty z przedłużoną cholewką. Ze względu na przeznaczenie wyróżnia się obuwie chroniące przed prądem elektrycznym, czynnikami mechanicznymi, chemicznymi, biologicznymi, termicznymi i atmosferycznymi.

Obuwie ochronne a poziom zagrożenia

Rozróżniamy 3 rodzaje obuwia ochronnego ze względu na stopień dostarczanej przez nie ochrony. Poszczególne typy obuwia oznaczane są odpowiednią literą i muszą spełniać wymagania określone w konkretnych normach.

Najwytrzymalszym rodzajem obuwia ochronnego jest obuwie bezpieczne, oznaczane literą S, od angielskiego wyrazu ‘safety’. Takie buty posiadają wzmocnienia w postaci podnosków, które chronią palce przed uszkodzeniami mechanicznymi w przypadku uderzenia z energią dochodzącą 200 J. Buty tego typu spełniają normy określone w normie ISO 20345.

Obuwie ochronne klasy P (ang. ‘protective’) określamy ogólnie mianem obuwia ochronnego. Wytrzymałość podnosków sięga tutaj 100 J, a wymagania określa norma ISO 20346. Obuwie zawodowe typu O (ang. ‘occupational’), czyli zwykłe obuwie robocze, które przeznaczone jest do codziennego użytkowania na stanowiskach pracy, gdzie nie jest wymagana szczególna ochrona palców stóp. Wymagania dla obuwia typu O opisane są w normie ISO 20347.


Opublikowano

w