baner

PUM

Serwis Instalacyjno – Budowlany

Produkty, Usługi, Pomysły


Dlaczego rekuperacja to rozwiązanie energooszczędne?

Redukcja kosztów związanych z ogrzewaniem to nie tylko sposób na oszczędności, ale także konieczność. Rosnące zapotrzebowanie na energię oraz związane z jej produkcją zagrożenia dla środowiska, wymuszają stosowanie rozwiązań, które pozwalają cieszyć się komfortem cieplnym, redukują wydatki na ogrzewanie i przyczyniają się do poprawy jakości powietrza, którym oddychamy. Czy rekuperacja jest energooszczędna? Wyjaśniamy.

Rekuperacja – czym jest i w jaki sposób działa?

rekuperacja

Rekuperacja to nowoczesne i energooszczędne rozwiązanie, które pozwala na skuteczne wentylowanie różnego typu obiektów budowlanych. Jest ona elementem systemów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła i pozwala uniknąć niepotrzebnych strat energii cieplnej.

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że wraz z wywiewanym z pomieszczeń ogrzanym powietrzem, uciekają przez komin także nasze pieniądze. Tradycyjne systemy wentylacji grawitacyjnej cechują się różną wydajnością, której nie możemy w żaden sposób kontrolować. Obieg powietrza w wentylacji grawitacyjnej zmienia się np. pod wpływem wahań ciśnienia, co skutkuje różnymi problemami. W zależności od pogody i drożności kanałów wentylacyjnych może dochodzić np. do pojawienia się ciągu wstecznego oraz nadmiernych strat energii cieplnej, które są związane ze zbyt silnym ciągiem kominowym. Z tego względu warto zdecydować się na oszczędny system wentylacji, czyli wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Można dowiedzieć się więcej na temat zalet tego rozwiązania od specjalistów z firmy RKinstal, którzy zajmują się montażem nowoczesnych instalacji wentylacyjnych.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to rozwiązanie, które pozwala zawsze oddychać czystym i świeżym powietrzem oraz ograniczyć straty energii, które związane są z niezbędną wymianą powietrza w pomieszczeniach. Dzięki rekuperacji wywiewane z pomieszczeń ciepłe powietrze nie ucieka przez komin, ale jest odzyskiwane w celu ogrzania nim powietrza tłoczonego do wnętrza budynku. Rekuperacja nie jest rozwiązaniem, które generuje duże koszty eksploatacyjne – korzystanie z rekuperacji pozwala nie tylko zaoszczędzić na kosztach ogrzewania, ale także jest inwestycją w zdrowy i bezpieczny mikroklimat w przestrzeni mieszkalnej lub użytkowej.

Ile kosztuje korzystanie z rekuperacji?

Wentylacja mechaniczna zużywa energię elektryczną, która jest niezbędna w celu napędzania odpowiadających za jej działanie wentylatorów. To dzięki nim możliwy jest stały i efektywny obieg powietrza. Co ważne – działanie wentylacji mechanicznej z rekuperacją można dostosować do indywidualnych potrzeb np. przeznaczenia pomieszczeń oraz pory roku, dzięki czemu mamy stałą kontrolę nad zużyciem energii. Koszt działania rekuperacji to kilkadziesiąt groszy dziennie, jednak warto zauważyć, że wraz z ciepłym powietrzem z budynku uciekają znacznie wyższe kwoty. Szacuje się, że w przypadku tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej lub wentylacji mechanicznej bez rekuperacji mamy do czynienia ze stratami ciepła na poziomie 50% całkowitych strat energii cieplnej.

W przypadku wentylacji mechanicznej z rekuperacją nie mamy do czynienia ze stratami energii, bo wywiewane z pomieszczeń ciepło służy do ogrzania nawiewanego powietrza. W rezultacie w naszym portfelu zostaje spora suma i zwiększa się komfort termiczny, który odczuwamy w sezonie grzewczym, a także możemy oddychać czystym powietrzem, które wolne jest od szkodliwych związków i alergenów.


Opublikowano

w